Share This Article
(Article in English, please see below)
Trīs mēnešu garumā katru otrdienu pirmā Latvijas un Āfrikas attīstības sadarbības projekta “She Rebuilds the World” vadītāja Ieva Jākobsone kopā ar programmas vadītāju Zandu Šmati tiešsaistē pulcēja projekta dalībnieces, lai izglītotu, iedvesmotu, kopdarbotos programmā “Women leadership and empowerment” (“Sieviešu līderība un iespēju paplašināšana”).
Programmā bija iespēja piedalīties tām jaunajām sievietēm, kas jau izgājušas cita veida apmācību kādā no iepriekšējām divām sezonām, tātad jau ar priekšzināšanām un prasmēm, kā arī sievietēm no šīs sezonas jaunpienācējām valstīm – Ruandas un Etiopijas. No 87 pieteikumiem tika atlasītas 43 dalībnieces.
Programma tika izveidota, lai atbalstītu SRW dalībnieces ceļā uz savu tiesību apzināšanos, pašpārliecinātību, vadības prasmju izkopšanu un pielietošanu, kā arī uz praktisko līderību, veidojot savus uzņēmumus, karjeru firmās un sabiedriskajā un politiskajā dzīvē, stiprinot un iedvesmojot kopienas savās mītnesvietā, veidojot nākotnes līderu apvienības kopīgu projektu īstenošanā un starpvalstu sadarbības kontekstā.
Projektam šī ir trešā sezona, Zandai Šmatei tā ietvaros – pirmā. Ar projekta vadītāju Ievu Jākobsoni Zanda iepazinās, pārstāvot SRW partnerus “Riga Business School” (RBS) pērngad sezonas izlaidumā Zambijā. RBS viņa pasniedz cilvēkresursu menedžmentu.
“Uzzināju vairāk par projektu, iepazinos ar Ievu, ar projekta pērnās sezonas absolventēm, klausījos viņu biznesa redzējumu. Man radās vairākas idejas, ar kurām padalījos, balstoties uz savu divdesmit gadu profesionālo pieredzi, veidojot un vadot apmācības un dažādas attīstības programmas. Priecājos par iespēju dot ieguldījumu šajā programmā, jo ticu, ka sievietēm vienai otru ir jāatbalsta,” atceras Zanda Šmate.
Trīs mēnešu garumā katru otrdienu Ieva Jākobsone un Zanda Šmate tiešsaistē vadīja nodarbības šīs sezonas projekta dalībniecēm, viena otru papildinot: “Bijām sadalījušas tēmas, kurās katra no mums gatavos pamatu, un kura papildinās ar savām idejām. Es vairāk parasti atbildēju par praktisko daļu, jo daudz likām mūsu dalībniecēm reflektēt – zinot, kā pieaugušie mācās, es ļoti labi saprotu, ka no tā, ka kaut ko izlasām vai dzirdam, mūsu pieejā nekas nemainās. Refleksijas uzdevumi ļauj cilvēkam labi saprast, kā man izdodas, kur esmu, ko tālāk ar visu to darīt. Protams, šie uzdevumi bija saistīti ar nodarbības tēmu. Manā pārziņā vairāk bija tēmas, kas saistītas ar laika vadību, produktivitāti, karjeras veidošanu, labbūtību. Katru nodarbību vadījām divatā, un tas arī labi, jo viena otru papildinājām.”
Ar cita kontinenta pārstāvēm gan Zandai nācies darba laukā saskarties pirmo reizi. Pirmie jaunie iespaidi radušies jau no gatavošanās braucienam pērn uz Zambiju, uz izlaidumu. Organizēšanas laikā un arī, esot uz vietas, sapratusi ka jāpārslēdz prāts, jo tur viss notiek citādāk: “Tur valda nesteidzīgums, rāmums; pieeja, ka neko nevar nokavēt. Pēc Eiropas korporatīvās vides tā bija diezgan šokējoša pārmaiņa! Interesanti, ka dzīvē publika ļoti seko līdzi, emocionāli un aktīvi piedalās. Tiešsaistē ir pretēji – nereti krietni jāpaskubina izteikties, nepieciešama ilga “iešūpošanās”.”
Labas atsauksmes gan abas vadītājas saņēmušas visu laiku, bet vislielākais gandarījums bijis kursa beigās, kad dalībniecēm tika lūgts atbildēt uz diviem jautājumiem – kas mainījies tavā dzīvē? Kā tu varētu ar iegūtajām zināšanas un atziņām dalīties ar citiem savā kopienā? Tur nu meitenes tiešām bija gatavojušās un pārdomājušas, dzirdēts daudz labu vārdu: “Un tad arī sapratām, ka nekad nezinām, kāds viens vārds vai viens modelis atstās vislielāko iespaidu. Šoreiz visas meitenes ļoti labi atsaucās par rīku, ko iedevām pirmajā reizē – “Wheel of life” (“Dzīves rats”). Tas ir kā zirnekļa tīkls ar astoņiem sektoriem jeb dzīves jomām. Uzdevums bija veikt tādu kā inventarizāciju un skalā līdz 10 novērtēt sevi attiecīgajā jomā. Tas bija ļoti iedarbīgs instruments, kas daudzām lika pozitīvi pārkārtot savu dzīvi. Pēc tam arī attīstījām to, liekot uzstādot vienu, divus vienkāršus mērķus tajās jomās, ko grib pilnveidot.” Jau programmas laikā dalībnieces pārliecinājās par šī rīka praktisko noderību – kāda uzlabojusi attiecības ar ģimeni un bērniem, cita iemācījusies veltīt laiku sev, lai produktīvāk strādātu, vēl kāda iemācījusies labāk plānot.

Pasniedzēja bilst, ka projekta dalībniecēm ļoti vērtīgs bijis arī darbs divatā – katrai no dalībniecēm bija pārī kāda cita meitene no programmas, ar ko pārrunāt iemācīto, mācīties to pielietot praktiski un saņemt atbalstu.
Vērtīga bijusi arī savstarpējā komunicēšana ārpus nodarbībām, sarunas, jo tas ļāvis saprast, ka viņas savās problēmās nav vienas. Saišu veidošana ar “māsām” ir ļoti vērtīga un Āfrikas valstīs sievietes savā starpā viena otras atbalstu vērtē ļoti augstu.
Zanda atzīst, ka šis laiks bijis ļoti bagātinošs arī pašai: “Sapratu, ka tādas it kā vienkāršas lietas nemaz visur nav tik pašsaprotamas. Un, no otras puses – nevajag neko sarežģīt, ir vērtīgi turēties pie pamatlietām! Mani ļoti uzrunāja viņu turēšanās kopā, savstarpējais atbalsts, “sisterhood”. Āfrikas valstīs sieviešu un vīriešu pasaules ir vairāk atdalītas, un tur vēsturiski tā izveidojies, ka sievietes turas kopā un atbalsta viena otru. Arī pēc programmas kā vienu no ieguvumiem daudzas minēja jauniegūto kopienu, kurā ir sievietes ar līdzīgiem uzskatiem un mērķiem, kuras saprot viena otru un atbalsta.”
Zandai īpaši prātā palikušas divas lekcijas – viena par izaicinājumiem vadītājām, kad sievietes tiešām ļoti aktīvi dalījās pieredzē, un otra, kur tika runāts par līdera modeļiem, kur vairākas sievietes kā piemēru minējušas savus vecākus un viņu iemācīto. Viens no labākajiem komplimentiem, ko kursa vadītājas saņēmušas – kāda sieviete bildusi, ka viņai ir trīs meitas, un viņa nu varot arī viņām nodot tālāk šo domāšanas veidu, ko pati guvusi kursa laikā: pārliecību par sevi, drosmi realizēt savus mērķus, ticību savām spējām, prasmi problēmās redzēt iespēju.
Jauna pieredze, jauni mērķi, jaunas iespējas
Aiješa Tjūeza (Ayesha Tjiueza) bija viena no kursa dalībniecēm. Viņa Namībijā vada firmu “Brazilian Hair Emporium”, kas tirgo dabīgos matus aksesuāru un parūku veidošanai. Viņa stāsta: “Jūsu komandai ir bijusi būtiska loma, veidojot mūs par līderības vēstnešiem, kas spēj veicināt jēgpilnas pārmaiņas mūsu kopienās. Šis kurss man bijis ļoti transformējošs — ne tikai kā uzņēmuma īpašniecei, bet arī manā personīgajā un profesionālajā izaugsmē. Esmu sapratusi daudzveidības patieso vērtību manas kopienas bagātināšanā un atbalstīšanā. Būt līderim, vadītājam nav viegli. Paust savu viedokli un nodrošināt, ka tava balss tiek sadzirdēta, var būt visai sarežģīts uzdevums. Tomēr šīs programmas struktūra ir padarījusi šo ceļojumu pieejamu un praktisku. Kursa koncepciju pielietošana reāllaikā ir ļāvusi man augt ar katru nodarbību.
Šodien es saprotu, cik svarīgi ir saglabāt līdzsvarotu “dzīves ratu”. Esmu iemācījusies izvirzīt izmērāmus mērķus, spert apzinātus soļus to sasniegšanai un novērtēt pakāpeniskās pārmaiņas, kas noved pie personīgā piepildījuma. Šīs pārmaiņas ir dziļi ietekmējušas manu pieeju dzīvei, es mijiedarbojos ar citiem un novērtēju katru dienu. Viena no spēcīgākajām atziņām ir atgādinājums, ka esmu svarīga. Pateicoties šajā kursā iegūtajiem rīkiem — laika pārvaldībai, prezentācijas prasmēm, problēmu identificēšanai un navigācijai, īpaši kā sievietei vadošā amatā —, esmu pārliecinātāka par to, kā sevi prezentēju un kā iedvesmoju citus neatkarīgi no dzimuma.”
Besa Mvansa (Besa Mwansa) ir sieviešu un bērnu tiesību aizstāve un šīs jomas aktīviste. Viņas ceļojums bijis unikāls ar to, ka programmu sāka vienlaikus ar darba atsākšanu pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, un tas bija saistīts ar zināmiem izaicinājumiem, tomēr darba devēji bija pretimnākoši: “Visas sesijas ir ievērojami veicinājušas manu izaugsmi kā vadītājai. Dažas no tēmām, kuras es spilgti atceros: laika pārvaldība, jo man tiešām bija jāpārdomā, kā es izmantoju savu laiku gan mājās, gan darbā; komandu vadīšana, īpaši, ja esi jaunienācēja šajā jomā. Tas man ļoti palīdzēja pārdomāt savu pieredzi – gan saldo, gan rūgto, bet tas viss ir palīdzējis veidoties man par to sievieti, kāda esmu šodien. Nu jau esmu bijusi pati kā mentors dažām jaunām dāmām un dalījusies pieredzē ar līderiem savā lokā.

Vēl viens liels ieguvums bija iepazīt manas māsas dažādos reģionos un valstīs, un es joprojām uzturu ar viņām kontaktus. Kopumā līderības programma bija lieliska, šī pieredze atvēra man acis, esmu pateicīga par iespēju tajā piedalīties!”
Abigeila Mubanga (Abigail Mubanga) nesen uzsākusi darbu apdrošināšanas jomā: “Esmu neizsakāmi priecīga, ka varēju būt daļa no tik pārveidojoša un izaugsmi stimulējoša ceļojuma kopā ar projekta komandu, pasniedzējām un programmas dāmām! Tā kā man darba dēļ daudz nākas ceļot un ne vienmēr bija iespēja pieslēgties tiešsaistē, ļoti noderēja nodarbību ieraksti.”
Abigeila atzīst, ka viņas dzīve šo triju mēnešu laikā patiešām mainījusies: “Pēc laika pārvaldības sesijas varu lepni teikt, ka nu tiešām esmu sava laika pārvaldniece. Man arī ļoti palīdzēja grafiski attēlotais “dzīves rats” ar dzīves jomām. Paturēju prātā, ka ne vienmēr katrā dzīves aspektā sasniegšu 10 balles, bet līdzsvars ir veselīgas un sabalansētas dzīves atslēga. Šī pieeja pavērusi durvis jauniem veselīgiem ieradumiem un pieredzei, kas ievērojami uzlabojusi manu fizisko un garīgo veselību. Esmu sākusi izvirzīt mērķus – dažus, nevis daudz, un efektīvi sekot līdzi savam progresam. Mācos būt atvērta un sagatavota tam, ka var būt dažādi “sižeta pavērsieni”. Esmu iemācījusies saskatīt iespējas un izmantot tās, esmu guvusi pārliecību, ka protu un varu droši runāt un sāku justies ērti pat sarežģītās sarunās, paužot savu viedokli. Nesen man bija veiksmīgas pārrunas darba lietās, un es jūtos lieliski!
Mans skats uz līderību izmainījies pozitīvā virzienā. Mierīgi tieku galā ar konfliktiem. Spiedienu izjūtu kā izaugsmes iespēju. Es ceru ar savām zināšanām un pieredzi dalīties ar sievietēm, ar kurām tiekos sarunās, sieviešu konferencēs, karjeras dienās un tā tālāk. Man bija apbrīnojama pieredze ar SRW kopienu, un es vēlētos, lai to piedzīvo vēl daudz, daudz sieviešu, jo tas izmainīs viņu dzīvi uz labo pusi.”
***
Par projektu
Projektu „Viņa pārveido pasauli“ ar lieliem panākumiem jau trešo sezonu realizē kustība #esiLV, kas apvieno Latvijas izcelsmes uzņēmējus, nozaru profesionāļus un zinātniekus pasaulē. Projekts noris ar Latvijas Ārlietu ministrijas finansiālu atbalstu. Projektā tiek eksportētas Latvijas zināšanas un pieredze, un veidots Latvijas kā zināšanu valsts tēls. Šosezon projekta programmas galvenokārt paredzētas sievietēm, kas vēlas apgūt uzņēmējdarbības un vadības prasmes, kā arī gūt zināšanas citās jomās: finanšu pārvaldībā, digitālajā pratībā, tiesībās, mārketingā utt. Tāpat fokusā ir ilgtspējīga, vietējo partneru atbalstīta ekosistēma katrā no valstīm, kā arī Āfrikas sieviešu uzņēmēju tīklu veidošana, tālāk veidojot jau starpkontinentālu sadarbības tīklu.
***
Empowering Women Across Continents: “She Rebuilds the World” Leadership Program Concludes with Impact
(article in Latvian, please see above)
“New doors have opened for me!” — this heartfelt reaction captures the spirit of the recently completed She Rebuilds the World women’s leadership and empowerment program. The international initiative, bridging Latvia and African countries, wrapped up its third season with strong praise and lasting impact.
For three months, every Tuesday, Ieva Jākobsone – the lead of the first Latvian-African development cooperation project “She Rebuilds the World” – and program director Zanda Šmate brought together participants online to educate, inspire, and collaborate as part of the “Women Leadership and Empowerment” program.
The program welcomed young women who had already completed other types of training in the first two project seasons — meaning they already had foundational skills and knowledge — as well as newcomers from this season’s additional participating countries: Rwanda and Ethiopia. From 87 applicants, 43 women were selected.
The aim of the program was to support SRW participants in gaining awareness of their rights, building self-confidence, developing and applying leadership skills, and practicing leadership in real life — whether by building businesses, advancing careers in companies, or contributing to public and political life. The program also sought to empower participants to strengthen and inspire their communities, foster alliances among future leaders through collaborative projects, and promote cross-country cooperation.
This is the project’s third season, and Zanda Šmate’s first. She first connected with project lead Ieva Jākobsone at last year’s graduation event in Zambia while representing the SRW partner Riga Business School (RBS), where she teaches human resource management.
“I learned more about the project, met Ieva, spoke with alumni from the previous season, and listened to their business ideas. Several ideas came to mind, which I shared, drawing from my 20 years of professional experience in designing and leading training and development programs. I was happy to contribute to the project because I believe women should support one another,” Zanda Šmate recalls.
Throughout the three-month program, Zanda and Ieva co-led the weekly online sessions, complementing each other’s expertise. “We divided the topics — each of us would prepare the main part and the other would add her perspective. I usually handled the practical parts, as we asked participants to reflect deeply. Knowing how adults learn, I understand that just hearing or reading something rarely creates change. Reflective tasks help people understand where they stand and what to do next. These tasks were always tied to the session themes. I focused more on topics such as time management, productivity, career development, and well-being. Each session was co-facilitated, which worked well because we balanced each other.”
Cross-Cultural Learning and Sisterhood
Working directly with women from other continents was a first for Zanda. Her first impressions came even before last year’s trip to Zambia. Preparing for the journey and then being there in person revealed how differently things operate: “There’s a calmness and a sense of no rush — the idea that nothing can truly be ‘late’. Coming from the European corporate world, it was quite a culture shock! Interestingly, in-person audiences are very engaged and emotionally responsive. Online, it’s the opposite — participants need encouragement and time to open up.”
While both facilitators received positive feedback throughout the course, the most rewarding part came at the end, when participants were asked two questions: What has changed in your life? And how will you share what you’ve learned with your community? The responses were heartfelt and thoughtful. “We realized that we never know which single word or model might leave the biggest impact. This time, all the women mentioned the tool we introduced during the first session — the ‘Wheel of Life’. It’s a spiderweb-like chart with eight segments representing life areas. The task was to do a self-assessment and rate each area on a scale of 1 to 10. It turned out to be a very powerful tool — many said it helped them reorganize their lives positively. Later, we built on it by asking them to set one or two simple goals in the areas they wanted to improve.”
Participants shared how they had applied this tool during the program — one improved her relationship with her family and children, another learned to carve out time for herself to work more productively, while another improved her planning skills.
Another valuable component was peer work — each participant was paired with another woman from the group. These pairs discussed what they learned, practiced applying it, and supported each other. Informal communication outside sessions also helped participants see that they were not alone in facing their challenges. Building sisterhood and mutual support is deeply valued in many African countries, where women’s networks are especially meaningful.
Zanda admits this experience was personally enriching: “I realized that things which seem basic to us are not necessarily self-evident everywhere. And on the other hand — we don’t have to complicate things; sticking to the essentials is powerful! I was really touched by the way they stick together and support each other — the sisterhood. In many African countries, men’s and women’s worlds are more separated, and historically, women have formed strong mutual support networks. Many participants said that one of the biggest takeaways was gaining a new community of women with shared values and goals — women who truly understand and support each other.”
Two sessions stood out in particular for Zanda — one on the challenges of female leadership, where participants shared their experiences very openly, and another on leadership models, where many women cited their parents as role models. One of the most meaningful compliments the facilitators received was from a woman who said she has three daughters, and now she feels she can pass on this mindset to them: belief in herself, courage to pursue her goals, trust in her abilities, and the skill to see opportunity in challenges.
Community, Confidence, and Long-Term Change
One of the participants was Ayesha Tjiueza from Namibia, who runs the company Brazilian Hair Emporium, selling natural hair for accessories and wigs. She shares: “Your guidance has played a vital role in shaping us into leadership ambassadors capable of driving meaningful change within our communities. This course has been transformative for me—not only as a business owner, but also in my personal and professional growth. I have gained valuable insights into managing expectations—both my own and those of others—and have come to understand the true value of diversity in enriching and uplifting my community. Leadership is not easy. Speaking up and ensuring your voice is heard can be a daunting task. Yet, the structure of this program has made the journey approachable and practical. Applying the course concepts in real-time has allowed me to grow with every lesson.
Today, I understand the importance of maintaining a balanced “wheel of life.” I can now recognize when others are struggling with imbalance and feel better equipped to support them. I’ve learned how to set measurable goals, take deliberate steps toward achieving them, and appreciate the incremental changes that lead to personal fulfillment. This shift has profoundly impacted how I approach life, interact with others, and value each day. One of the most powerful takeaways is the reminder that I matter. I now face challenges with a sense of self-determination, assessing their seriousness, their meaning, and the outcomes I seek. Thanks to the tools gained through this course—time management, voice projection during elevator pitches, professional introductions, problem identification and navigation, especially as a woman in leadership – I am more confident in how I present myself and how I inspire others, regardless of gender.”
Besa Mwansa is a dedicated advocate for women’s and children’s rights. Her journey in the program was uniquely timed — she joined just as she was returning to work after maternity leave. While this presented some challenges, she was fortunate to have supportive employers who helped make the transition smoother: “My journey is unique in that I was starting the program at the same of me resuming work after my maternity leave. This came with challenges, however, the facilitators made it so easy for me to navigate my time while at home. All the sessions have greatly contributed to my growth as a leader. Some of the topics I remember vividly are time management because I really needed to revisit how I utilized my time both at home and work; managing teams especially were you as a leader is new in the environment. This really helped me reflect on my own experiences – the sweet and sour but all those experiences have helped shaped the woman I am today.”
Abigail Mubanga has recently started working in the insurance sector: “I would like to express how overjoyed and thankful I am, to have been part of such a transformational and growth stimulating journey. I often couldn’t make it to the sessions because I was in between jobs and my new job in insurance required me to travel a lot. Thanks to the recordings and modules I have been catching up on the sessions I missed.”
Abigail admits that her life has truly changed over the course of these three months: “After the time management session, I can proudly say I own my time. The “wheel of life” taught me to manage my life roles more diligently. Baring in mind that I will not always score a 10 on each aspect of life, but balance is key to a healthy balanced life. I have spent quality time with family lately, such a beautiful feeling of wholeness, togetherness, love and support. I now have self care Sundays, I use the time to just reset for the week ahead. I have started setting goals and tracking my progress effectively. Working on a few goals and not too many at once has been game changing. I have learnt to spot opportunities and embrace them to my advantage. I gained confidence to speak up when need arises. I feel comfortable engaging in tough conversations lately and expressing my interests openly or even being the different one in the room. I have also had successful negotiations lately, I feel amazing about it.
My whole perspective on leadership has changed positively. I handle conflicts in a calm manner. Pressure doesn’t feel like pressure, but an opportunity for growth. Recognising every team member’s efforts and contributions has made it easy for each team member to feel included and motivated to contribute more. Also recognising each team members weaknesses but capitalising on their strengths. In conclusion, I hope to speak and share my knowledge and experiences with the women I interact with through conversations, women conferences, university career talks, podcasts, women branches etc. I have had amazing experiences with the SRW Community and I wish that for many other women too as it has been so transformational for me.”
About the project:
The She Rebuilds the World project is now being successfully implemented for the third season by the global #esiLV movement, which unites entrepreneurs, industry professionals, and scientists of Latvian origin around the world. The project is financially supported by the Ministry of Foreign Affairs of Latvia. Its core mission is to export Latvian knowledge and expertise, strengthening Latvia’s image as a knowledge-based nation. This season, the program is primarily aimed at women seeking to develop skills in entrepreneurship and leadership, while also gaining insights into financial management, digital literacy, legal awareness, marketing, and more. The initiative also focuses on building sustainable, locally supported ecosystems in each participating country and creating strong networks of African women entrepreneurs — laying the foundation for long-term, cross-continental collaboration.
Seko projekta aktualitātēm / Follow us and stay updated on the project’s activities:
https://www.facebook.com/sherebuildstheworld
https://www.facebook.com/esiLVkopiena
https://esilv.org
#AttīstībasSadarbība
#DevelopmentCooperation
![]() | ![]() |