Share This Article
Ar vairākiem svinīgiem un sirsnīgiem pasākumiem gan klātienē Namībijā, gan tiešsaistē ar Ruandu un Etiopiju esam noslēguši pirmā Latvijas un Āfrikas attīstības sadarbības projekta “She Rebuilds the World” (“Viņa pārveido pasauli”) trešo sezonu. Pa šiem trim gadiem gandrīz tūkstotis uzņēmīgu sieviešu no Namībijas, Zambijas, Zimbabves, Ruandas un Etiopijas piedalījušās dažādās programmās un Latvijas ekspertu vadībā apguvušas biznesa, finanšu un digitālās prasmes, dizaina domāšanu, kā arī noderīgas zināšanas sieviešu tiesību un līderības jomā.
“She Rebuils the World” ir viens no spilgtākajiem projektiem, kas starptautiski prezentē Latviju kā gudru, inovatīvu, dzimumu līdztiesību veicinošu un uzņēmīgu valsti. Pieprasījums pēc Latvijas ekspertu zināšanām ir liels, savukārt latviešu komandas radītais zīmols “She Rebuilds the World” (“Viņa pārveido pasauli”) jau guvis milzīgu atpazīstamību un atzinību Āfrikas mērķvalstīs un apliecinājis savu ilgtspējīgo pozitīvo pienesumu vietējo kopienu pārstāvju izglītošanā un starpvalstu saišu stiprināšanā. Tā, piemēram, ir apmācīts un izveidots noturīgs uzņēmējdarbības treneru loks Namībijā, savukārt Zambijas aktīvākās absolventes 5. jūnijā reģistrējušas SRW vietējo atzaru – nevalstisko organizāciju “She Rebuilds the World Foundation”.
Nule kā ar vairāku pasākumu sēriju noslēdzām projekta trešo sezonu (par trešās sezonas programmām vairāk var lasīt šeit).
Biznesa attīstības kursa svinīgajā noslēguma ceremonijā un ballītē kopā ar šīs sezonas jaunpienācējvalstu – Ruandas un Etiopijas – absolventēm “She Rebuilds the World” vadītāja Ieva Jākobsone un projekta vadītāja Vineta Hibšmane 20. jūnijā piedalījās tālsaistē no Latvijas un Itālijas.

“Sirdi sildīja sieviešu stāsti par to, ka viņas ir jau paplašinājušas savus uzņēmumus un dažas pat starptautiskā mērogā, pateicoties SRW programmā gūtajām prasmēm un zināšanām. Te liela pateicība arī mūsu sadarbības partnera “Riga Business School” profesoram Maikam Velsam (Mike Wells), kuru dāmas nevarēja vien beigt slavēt,” priecīga ir I. Jākobsone. “Mūsu uzticamā projekta vēstniece Dativa Bideri (Dativah Bideri) no Ruandas turklāt bija sagatavojusi lielisku programmu, kas ietvēra gan domu apmaiņu, dalīšanos ar plāniem un idejām, gan arī īstu ballīti ar torti un dejām!”

Iepriekš, 16. jūnijā, 49 dalībnieces veiksmīgi absolvēja Finanšu pratības programmu. Tā ilga piecas nedēļas, un tās laikā finanšu ekspertes Anželikas Dobrovoļskas vadībā sievietes tālsaistē apguva prasmes, kā labāk pārvaldīt budžetu, kā domāt par jauniem ienākumu avotiem, kā krāt un ieguldīt līdzekļus u.tml.
Savukārt maijā notika klātienes izlaidums Vindhukā, Namībijā, kur sertifikātus par sekmīgu uzņēmējdarbības programmas apgūšanu saņēma 112 sievietes, bet aprīļa beigās noslēdzās programma “Sieviešu līderība un iespēju paplašināšana” Ievas Jākobsones un ekspertes Zandas Šmates vadībā (par to vairāk var lasīt šeit).

Maijā, vēl pirms klātienes izlaiduma, Vindhukā notika arī būtiskas tikšanās, kā arī vairākas klātienes darbnīcas “Sieviešu iespējošanas un līderības programmas” ietvaros (sadarbībā ar eksperti Zandu Šmati).
Svarīgs notikums bija “SRW Impact Report” prezentācija, kurā tika rezumēts padarītais, kvantitatīvie un kvalitatīvie rezultāti, kā arī inovācijas aspekts.
Vindhukā projekta komandas pārstāvji tikās arī ar Namībijas sadarbības partneriem – “Namibia Investment Promotion and Development Board” un “Business Financial Solutions”.
Īpašs gandarījums bija tikties ar pirmās un otrās sezonas absolventēm un iegūt atgriezenisko saiti, redzēt, ka apmācības turpina nest augļus. Daudzas no bijušajām absolventēm Namībijā, kas izgājušas SRW īpašo, Rīgas Tehniskajā universitātē “Train the Trainer” (“Apmāci treneri”) kursu, nu jau pašas izglīto citas sievietes reģionos.
Domājot par projekta ilgtspēju un tālāko attīstību, projekta komandas pārstāvji tikās arī ar vairāku Namībijas banku pārstāvjiem, pārrunājot iespējamo finansiālo un cita veida atbalstu. Ar Namībijā jauno “Access Bank” jau notikusi vienošanās par sadarbības memorandu. Banka ir gatava atbalstīt SRW aktivitātes arī Zambijā un Kenijā.
Tāpat gatavību līdzfinansēt projekta aktivitātes un sniegt cita veida atbalstu piekritis trasts “The Rössing Foundation”, kas ir plaši zināms kā sociālo investīciju un labbūtības projektu veicinātājs un jau šosezon atbalstīja projektu, nodrošinot ar telpām reģionālo uzņēmējdarbības nometņu organizēšanai.
Savukārt “First Namibian Bank” apsver iespēju piešķirt labākajām SRW absolventēm stipendiju biznesa uzsākšanai vai jaunu produktu un pakalpojumu radīšanai.
Projekts sevi ir pierādījis kā veiksmīgs, auglīgs un ilgtspējīgs. Tādēļ nākotnē turpināsim šo atzaru jau ar Āfrikas mērķvalstu partneru finansiālo atbalstu.
Par projektu
Projektu „Viņa pārveido pasauli“ ar lieliem panākumiem jau trīs sezonas realizē kustība #esiLV, kas apvieno Latvijas izcelsmes uzņēmējus, nozaru profesionāļus un zinātniekus pasaulē, un tās partneri. Projekts noris ar Latvijas Ārlietu ministrijas finansiālu atbalstu. SRW projekta mērķis ir paplašināt iespējas sievietēm Āfrikas mērķvalstīs, sniedzot tām zināšanas uzņēmējdarbībā, digitālajos rīkos uzņēmējdarbības stiprināšanā un finanšu lasītprasmē, kā arī dodot tām iespēju apzināt savu potenciālu, iespējas un tiesības, turpinot veidot uzticamu un drošu SRW kopienu (māsību). Tāpat fokusā ir ilgtspējīga, vietējo partneru atbalstīta ekosistēma katrā no valstīm, kā arī Āfrikas sieviešu uzņēmēju tīklu veidošana, tālāk veidojot jau starpkontinentālu sadarbības tīklu.
Projektā tiek eksportētas Latvijas zināšanas un pieredze un veidots Latvijas kā zināšanu valsts tēls.
Triju gadu laikā izveidojusies laba sadarbība ar Āfrikas valstīm augstākajā līmenī – projektu atbalsta valdības, universitātes, nopietnas uzņēmēju organizācijas. Saņemts oficiāls Namībijas, Zambijas un Zimbabves vēstnieku atbalsts un pateicības.
Projekts tika uzsākts 2022. gada oktobrī Namībijā un Zambijā (1. sezona) un 2023. gadā paplašināts, iesaistot Zimbabvi (2. sezona). 2024. gada septembrī tika uzsāktas SRW 3. sezonas tiešsaistes programmas arī Etiopijā un Ruandā. Kopumā dažādās programmās piedalījušās gandrīz 1000 sievietes. Šobrīd aptuveni 200 SRW absolventu aktīvi piedalās SRW pēcprogrammu aktivitātēs.
Lai sasniegtu projekta mērķus, tiek veidotas stipras un vienlīdzīgas partnerības uz vietas. Tiek izmantota trīspusējā pieeja – valdība, NVO un augstskolas –, lai sniegtu visefektīvāko atbalstu, kas atbilst konkrētās uzņēmējdarbības vides vajadzībām.
Partnervalstis un organizācijas:
- Zambija:
Mazo un vidējo uzņēmumu attīstības ministrija, Tirdzniecības un rūpniecības ministrija, Zambijas Attīstības aģentūra, Lusakas Universitāte, Alinaswe Foundation (tehnoloģiju NVO), Young Women in Action Foundation, She Rebuilds the World Foundation, Awanachi sieviešu žurnāls, Crown TV, Zambijas Nacionālā Raidorganizācija. - Namībija:
Namībijas Investīciju un Attīstības padome, Business Financial Solutions, Namībijas Zinātnes un Tehnoloģijas Universitāte, individuāli eksperti. - Zimbabve:
Sieviešu lietu, kopienu, mazo un vidējo uzņēmumu attīstības ministrija, Zimbabves Nacionālā Zinātnes un Tehnoloģijas Universitāte, Women Enterprise International, individuāli eksperti. - Etiopija:
iceaddis (jaunuzņēmumu inkubators). - Ruanda:
Dzimumu līdztiesības un ģimenes veicināšanas ministrija, Girls Tech Ventures. - Latvija:
Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā Universitāte, Riga Business School, Riga TechGirls, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, individuāli eksperti.
***
Sekot projekta aktualitātēm var:
https://www.facebook.com/sherebuildstheworld
https://www.facebook.com/esiLVkopiena
https://esilv.org
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |