Share This Article
Latvija gatavojas kļūt par ANO Drošības padomes dalībvalsti nepastāvīgās dalībvalsts statusā uz diviem gadiem: 2026. un 2027. gadā. Lai tas notiktu, Latvijai par savas kandidatūras atbilstību ir jāpārliecina vismaz 129 pasaules valstis. Tas nozīmē, ka ierastais ikdienas horizonts jāpaplašina un jāveido ciešāka sadarbība ar valstīm, kas varbūt nav regulārā dienaskārtībā. Vienlaikus tā ir izcila iespēja darīt mūsu valsti atpazīstamāku, spodrināt valsts tēlu, veidot jaunus kontaktus un sadarbības projektus dažādās jomās.
Viens no virzieniem, ko Latvijas Republikas Ārlietu ministrija pasludinājusi par prioritāru, ir sadarbība ar Āfrikas valstīm. Tas saskan ar Eiropas Komisijas uzsākto ekonomisko partnerattiecību padziļināšanas procesu starp Eiropas Savienību un Āfrikas kontinentu. Arī Latvijas uzņēmēju vidū pieaug interese attīstīt ekonomiskās saites ar Āfrikas valstīm, īpaši informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, transporta, loģistikas jomās. Savukārt zinātnieki pauduši gatavību iesaistīties ilgtspējīgas pētniecības projektos.
Biedrība “Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai” jeb kustība #esiLV apvieno uzņēmējus, zinātniekus un nozaru profesionāļus, un tās galvenā misija ir būvēt sadarbības tiltus starp latviešu diasporu un Latviju. Turklāt biedrība aktīvi seko līdzi pasaules aktualitātēm. Likumsakarīgi, ka visā iepriekšminētajā kontekstā nu uzsāksim realizēt projektu “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanā meitenēm un sievietēm Āfrikas kontinentā”, kurā tiks stiprinātas trīspusējas saites: starp Latviju, diasporu un tālajām Āfrikas valstīm – Namībiju un Zambiju, kas mūsdienu globālajā kontekstā tikai šķietami ir tālas.
Projekts tiek realizēts ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas atbalstu – projekta finansējums piešķirts Ārlietu ministrijas apstiprināto attīstības sadarbības projektu ietvaros, sadarbojoties ar Rīgas Biznesa skolu. Projekta mērķis ir sniegt pasaules līmeņa praktiskas zināšanas Namībijas un Zambijas sievietēm uzņēmējdarbības sākšanai, sniegt mentoringa atbalstu jaunajām uzņēmējām. Uzņēmumu radīšana ir iespējama atbalstošā un drošā uzņēmējdarbības vidē, tāpēc #esiLV eksperti paralēli apmācībām organizēs arī darbnīcas par tautsaimniecības attīstību, starptautisko tirdzniecību un sieviešu vienlīdzības jautājumiem gan programmas dalībniecēm, gan arī Namībijas un Zambijas valsts pārvaldes ierēdņiem, konsultantiem un citiem interesentiem. Gaidāms, ka projekta noslēgumā tiks izstrādāti arī biznesa plāni, ko prezentēt potenciālajiem investoriem.
Projekta virsvadītāja ir #esiLV valdes pārstāve Ieva Jākobsone Bellomi, Džona Kabota universitātes (Romā) profesore ar plašu pieredzi starptautiskajā tirdzniecības politikā un starptautiskajā menedžmentā. Ieva Jākobsone-Bellomi jau iepriekš realizējusi projektus saistībā ar Āfriku, viņu fascinē viss, kas nav Rietumu civilizācijas kultūras sfērā, turklāt no starptautiskā biznesa viedokļa Āfrika šobrīd Eiropai ir ļoti būtiska, tādēļ ar lielu prieku viņa iniciēja šo projektu un uzņēmās arī tā vadību: “Esmu uzaugusi padomju laikā – bez brīvībām un ar ierobežotiem resursiem, tādēļ šodien izmantoju jebkuru iespēju mācīties un stiprināt savu sociālo tīklu, lai sasniegtu savus sapņus. Mēs, jaunās Latvijas sievietes, esam piedalījušās mūsu valsts atjaunošanā – no komandekonomikas par mūsdienīgu, demokrātisku sabiedrību, kurā brīvības un iespējas ir pārpilnībā. Veiksmīgā ekonomiskā pāreja galvenokārt ir notikusi, pateicoties manu tautiešu, latviešu, uzņēmējdarbības garam un stabilai biznesa videi, kura ir palīdzējusi uzņēmējām un uzņēmējiem veidot un attīstīt savus uzņēmumus. Ar šo projektu, kas savieno dažādas pasaules, mēs ļoti vēlamies paaugstināt mūsu māsu un draugu uzņēmējdarbības ambīcijas Āfrikā, apvienojot apmācību nometni topošajām uzņēmējām sievietēm un daloties mūsu attīstības pieredzē ar mūsu kolēģiem, ekonomikas un tirdzniecības politikas ekspertiem un profesionāļiem, Zambijā un Namībijā. Āfrika, kas šobrīd veido savu vienoto tirgu – Āfrikas kontinentālo brīvās tirdzniecības zonu, ir lieliska vieta, kur piepildīt uzņēmējdarbības sapņus un centienus!”
Kopīgajam projektam, visām iesaistītajām pusēm vienojoties, ir dots nosaukums “Viņa atjauno pasauli” (“She Rebuilds the World”). #esiLV komanda uzskata, ka sociālās pasaules kārtībā daudz ko var mainīt uz labu, un ka sievietēm ir jāspēlē daudz lielāka loma ilgtspējīgas, iekļaujošas un uz labbūtību vērstas ”jaunās” pasaules veidošanā.
Aktīvi sagatavošanās darbi apjomīgajam projektam notiek jau šobrīd. Oktoba beigās Rīgas Biznesa Skolas lektori ar #esiLV biedru atbalstu vadīs uzņēmējdarbības treniņnometnes Vindhukā (Namībijā) un Lusakā (Zambijā). Vienlaicīgi #esiLV ar saviem Āfrikas kolēģiem diskutēs par tautsaimniecības attīstības un staptautiskās tirdzniecības veicināšanas jautājumiem. Novembra sākumā tiks organizēta tiešsaistes konference Latvijas, Baltijas un Ziemeļvalstu interesentiem par sadarbības iespējām Namībijā un Zambijā gan izglītībā un zinātnē un NVO sfērās, gan arī uzņēmējdarbībā. Konferences organizēšanā #esiLV cieši sadarbojas gan ar Zambijas un Namībijas vēstniecībām Skandināvijas valstīs, gan arī ar nacionājiem ekspertiem un institūcijām, piemēram, ar Zambijas Attīstības aģentūru.
Projektu atbalsta un Āfrikas oficiālie partneri ir Business Financial Services Namībijā un Zambijas Attīstības aģentūra Zambijā.
Projekta norisei, dalībnieku personīgajiem viedokļiem, pārdomām sekojiet sociālajā tīklā Facebook projekta “She Rebuilds the World” lapā: https://www.facebook.com/She-Rebuilds-the-World-103362069184099
Kā arī #esiLV “Facebook” lapā: https://www.facebook.com/esiLVkopiena