Share This Article
“Tuvākajā nākotnē ir jārada visi priekšnoteikumi, lai veidotu ciešu valsts un šo [starptautisko organizāciju] profesionāļu sadarbību, nodrošinot talantu piesaisti un zināšanu pārnesi,” ikgadējās ārpolitikas debatēs Saeimā, skarot diasporas tēmu, uzsvēra Latvijas Republikas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.
Kustībai #esiLV, kas iniciēja pērn notikušo starptautiskajās organizācijās strādājošo profesionāļu forumu Rīgā, organizējot to kopā ar Ārlietu ministriju, Valsts prezidenta kanceleju un Valsts kanceleju, to īpaši patīkami dzirdēt. Tas ļauj domāt, ka Latvijas valsts pārvaldē ir cēlusies izpratne par profesionālās diasporas vērtīgo potenciālu Latvijai, un ka minētās iestādes uzņemsies aktīvu lomu arī šī gada foruma organizēšanā un 2022. gadā izskanējušo ideju īstenošanā. Pērn forumā piedalījās vairāk nekā 80 dalībnieki, augstas raudzes starptautiskie Latvijas profesionāļi no visas pasaules, kas strādā nozīmīgos amatos dažādās organizācijās, tostarp NATO, ANO, OECD, PVO, Eiropas Parlamentā, Eiropas Komisijā u.c. Viņi ikdienā tiešā un netiešā veidā ietekmē arī Latvijas interesēm būtisku lēmumu pieņemšanu. Viena no kustības #esiLV misijām ir veidot saikni starp Latvijas valsts pārvaldi un citās pasaules valstīs strādājošajiem ekspertiem, tādējādi veidojot ievērojamu pienesumu gan tautsaimniecības un izglītības attīstībai, gan ārpolitikas un valsts starptautiskā tēla veidošanā.
“Mums ir plaša un sazarota diaspora, kas ir liels mūsu potenciāls. Līdzās valodai, kultūrai un tradīcijām aktīvāk jāatbalsta uzņēmīgie cilvēki diasporā, kas var dot reālu pienesumu Latvijas tautsaimniecības attīstībā. To skaidri diktē gan ģeopolitiskā situācija, gan tās izraisītie satricinājumi globālajā ekonomikā,” teica ārlietu ministrs. Kā vienu no galvenajām prioritātēm viņš minēja atbalstu projektiem saistībā ar diasporas jauniešiem un jaunatnes pašorganizēšanos.
Savukārt premjerministrs Krišjānis Kariņš uzsvēra: “Katrs Latvijas pilsonis, dodoties ārzemēs vai tiekoties ar kādu ārzemnieku, kļūst par mūsu valsts vēstnieku tajā brīdī. Tas, ko mēs ikkatrs stāstām saviem kaimiņiem, saviem draugiem, paziņām, biznesa partneriem, – tam visam ir ļoti liela nozīme.”
Jāpiebilst, ka savulaik tieši kustība #esiLV iniciēja ideju par diasporas neformālajiem vēstnešiem, Latvijas valsts tēla vēstnešiem pasaulē. Ideju aprobēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, pērnvasar izsludinot Latvijas valsts tēla “Vēstnešu programmu” ( https://www.facebook.com/watch/?v=1107702763290683 ), kurai var pieteikties ikviens interesents. Šobrīd gan aktuāls vēl ir jautājums par vēstnešu apmācību, pastāvīgu informatīvo atbalstu u. tml. Tikmēr #esiLV komanda jau Ārlietu ministrijas attīstības sadarbības politikas ietvaros nes Latvijas vārdu Zambijā un Namībijā, apmācot jaunās uzņēmējas un daloties ar Latvijas pieredzi ar šo valstu tautsaimniecības politikas veidotājiem.
Ikgadējās ārlietu debates notika 26. janvārī Saeimā. Ārlietu ministrija, kā ierasts, sagatavoja publisko pārskatu par tās darbības rezultātiem iepriekšējā kalendārajā gadā.
Sekot ārpolitikas debatēm klātienē ik gadu aicināti Latvijā akreditēto diplomātisko misiju un starptautisko organizāciju vadītāji, bet tiešraidē parlamenta mājaslapā to varēja ikviens.