Share This Article
Lai rosinātu dziļāku un plašāku sadarbību starp diasporas un Latvijas zinātniekiem, Eiropas Latviešu apvienība un biedrība “Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai” (kustība #esiLV) uzsākusi jaunu, apjomīgu, zinātnei veltītu projektu.
Viens no projekta virzieniem – dažādu jomu un paaudžu latviešu zinātnieku, pētnieku un inovāciju jomas profesionāļu tikšanās un tīklošanās ārvalstīs, šoreiz aicinot pulcēties tos, kuri darbojas Zviedrijā. Pirmajā lielākajā pasākumā, kas Stokholmā notiks 12. februārī, aicināti piedalīties ne vien zinātnē aktīvi darbojošies pētnieki, bet arī ar zinātni saistīti uzņēmēji, profesionāļi, studenti un citi interesenti.
Pasākums norisināsies 2022.gada 12. februārī 16.00–18.00 pēc Latvijas laika, Stokholmā, Latvijas vēstniecībā Zviedrijā. Dalība klātienē būs pieejama ierobežotam skaitam dalībnieku, bet citiem būs iespēja piedalīties arī tālsaistē, tāpēc interesenti tiek lūgti līdz 6. februārim pieteikties dalībai un jaunumiem šeit: ej.uz/zinilvzviedrija
Ļoti priecājos, ka sadarbībā varam paplašināt akadēmiskās sadarbības jomas interesentu loku, tai skaitā izmantojot virtuālās dalības iespējas. Es ceru, ka šī tīklošanās radīs jaunus kontaktus, iespējas un pieredzes apmaiņas
Latvijas vēstniece Zviedrijā Ilze Rūse
Viņa arīdzan uzsver, ka Zviedrijas latviešu kopienā ir gadu desmitiem ilgas akadēmiskās tradīcijas. Par to kopšanu un turēšanu godā atbild Latviešu akadēmiskā organizācija Zviedrijā (LAOZ). Tā ir vienīgā latviešu akadēmiskā organizācija ārvalstīs, kas bez pārtraukuma darbojas jau kopš 1949. gada! Sākotnēji tā iesākās kā trimdā dzīvojošo Latvijas augstāko mācību iestāžu, galvenokārt Latvijas Universitātes un Lauksaimniecības Akadēmijas mācībspēku apvienība. Šobrīd LAOZ ik gadu piešķir arī stipendijas jeb balvas latviešu studentiem.
LAOZ pārstāvji ir patiesi priecīgi un pagodināti veicināt sadarbību zinātnes jomā, organizācijai esot vienam no tikšanās rīkotājiem.
Mēs laipni aicinām uz tikšanos un tīklošanos Zviedrijas latviešu zinātnieku, zinātnes profesionāļu un interesentu vidū! Ceram, ka šādi tiks apzināti līdz šim mūsu organizācijai vēl nezināmi latviešu un latviešu izcelsmes zinātnieki Zviedrijā, un ka šis būs sākums regulārai sadarbībai.
LAOZ valdes loceklis Jānis Alsiņš
Pasākuma programmā paredzēta iepazīšanās pie apaļā galda, ar zinātnes sadarbību saistīto organizāciju pārstāvju uzrunas, neformālas sarunas. Ar pieredzes stāstu par diasporas zinātnieku un studējošos sadarbību un tīklošanos Lielbritānijā, labo praksi un ierosmēm Zviedrijas kolēģiem dalīsies ALSRUK (Latvijas studentu un pētnieku apvienība Lielbritānijā) pārstāve Sandra Martinsone. Paredzēta arī sadarbības ideju darbnīca, kur brīvā formā tiks pārrunāti jautājumi par turpmāko sadarbību Zviedrijas latviešu zinātnes un pētniecības kopienā, vēlmēm, vajadzībām prioritātēm un iespējām jaunām iniciatīvām sadarbībā arī ar Latvijas pētniekiem, uzņēmējiem, universitātēm.
Tikšanās ir viens no ieskaņas pasākumiem 2023. gadā plānotajam Pasaules latviešu zinātnieku kongresam – līdz tam paredzēts aktīvi apzināt un iesaistīt sadarbībā diasporas zinātniekus. Kā uzsver kustības #esiLV valdes locekle un zinātnes sadarbības projekta #ziniLV kuratore Elīna Pinto: “Šāda zinātnes un inovāciju sadarbība ir jauna, tā dēvētā ieguldījumu pieeja diasporas laukā, kas ļauj gūt no zināšanu, pieredzes, kontaktu apmaiņas un stiprināt Latvijas zinātnes pozīcijas starptautiski”. Papildus tematiskiem un lokāliem tīklošanās un zināšanu pārneses pasākumiem, t. sk. viedās specializācijas jomās, projekts #ziniLV ietver arī Latvijas zinātnes diplomātiju, ar diasporas zinātnieku iesaisti veidojot sadarbību starp Latvijas un ārvalstu institūcijām, kā arī diasporas zinātnieku pieredzes apzināšanu un popularizēšanu, veidojot raidierakstus ar diasporas zinātniekiem. Projekta mērķis ir iekustināt plašāku un dziļāku sadarbību starp Latvijā strādājošiem zinātniekiem un pētniekiem diasporā.
Aktivitāte īstenota atbilstoši IZM un Eiropas Latviešu apvienības Pakalpojuma līgumam Nr. 23-11.3e/21/91 “Sadarbības pasākumu zinātnē un pētniecībā organizēšana un īstenošana Zviedrijā, Vācijā, Austrijā, Šveicē, Apvienotajā Karalistē un Francijā sadarbībā ar diasporas organizācijām, Latvijas vēstniecībām un LIAA pārstāvniecībām ārvalstīs” ERAF projekta “Integrētie nacionālā līmeņa pasākumi Latvijas pētniecības un attīstības interešu pārstāvības stiprināšanai Eiropas pētniecības telpā”, Nr. 1.1.1.5/17/I/002 ietvaros.