Share This Article
Pirmā Latvijas un Āfrikas sadarbības projekta “She Rebuilds the World” (“Viņa pārveido pasauli”) otrās sezonas ieskaņā ļoti veiksmīgi noritējuši klātienes pasākumi arī Namībijā. Lielu interesi raisījuši gan semināri par digitalizāciju, gan arī sieviešu līderības programma.
“Ir labi padarīta darba sajūta!” gandarīta teic viena no projekta ekspertēm un lektorēm Guna Paidere. Kopā ar kustības #esiLV valdes locekli Ģirtu Greiškalnu viņa Namībijā vadīja lekcijas par Latvijas pieredzi publiskās pārvaldības digitalizācijas transformācijā. Auditorija bija ļoti dažāda: valsts iestāžu pārstāvji, privātais sektors, nevalstiskās organizācijas, akadēmiskās aprindas. Tas ļaus informācijai ātrāk izplatīties attiecīgajos sektoros. Publika bijusi ļoti ieinteresēta un atsaucīga: “Gājām uz sarunu cilvēciski, nevis sprediķojot un visgudri pamācot, bet kā līdzvērtīgi, un tas viņiem patika. Man savukārt patika, ka cilvēki bija ļoti atvērti, nekautrējās uzdot jautājumus, arī lekciju laikā ļoti aktīvi reaģēja ar ķermeņa valodu, izsaucieniem. Tas ļauj lieliski sajust auditoriju, tās noskaņojumu, un uzreiz veidojas silts, cilvēcisks kontakts,” par pozitīvo pieredzi stāsta eksperte.
Guna Paidere projektā nokļuvusi, pateicoties citam mūsu ekspertam, projekta organizētājbiedrības #esiLV valdes loceklim Ģirtam Greiškalnam, kurš raudzījās pēc kāda, kam būtu pieredze valsts pārvaldē un kurš pārzinātu pakalpojumu digitalizāciju. Viņa atceras: “Kolēģi ieteica mani. Ģirts tik forši stāstīja par šo projektu, un, jo vairāk es klausījos un lasīju par to, kā viss noticis pērn, jo vairāk sapratu – projekts ir lielisks, un, jā, es arī gribu tur būt! Piekritu ar prieku!”
Mūsu pieredze palīdzēs citiem
Guna Paidere šobrīd darbojas dažādos starptautiskajos projektos, bet desmit gadus bijusi Uzņēmumu reģistra galvenā notāre – iestādes vadītāja. Viņas vadībā Uzņēmumu reģistrs piedzīvojis tehnoloģisko progresu un kļuvis par vienu no labākajām un progresīvākajām šāda veida iestādēm pasaulē.
“Pēdējos gados intensīvi sanācis dalīties ar pieredzi par patieso labumu guvējiem, uzņēmējdarbības vides caurspīdīgumu, jo šobrīd fokuss ir pārvietojies no ātruma un ērtuma uz drošību – datiem jābūt kvalitatīviem, uzticamiem, aizsargātiem. Atsaucoties Namībijas puses interesei, stāstīju arī par šo tēmu un arī par elektronisko parakstu. Mums bija arī ļoti konkrēti piemēri par dažādām Latvijas e-sistēmām, katrs varēja uzskatāmi redzēt, kā tās darbojas. Tas ļoti palīdzēja saprast, ka un kā procesi var notikt citādāk. Šaurākam lokam interesēja biznesa reģistrs, jau nodibinājām kontaktus tālākai sadarbībai. Izkristalizējās tēma turpmākajiem projektiem – digitalizācijas prasmes. Stāstīju ne tikai par Latviju, bet arī kopumā par ES, par vienotajiem standartiem. Jo šobrīd vairs nevar skatīties tikai savas valsts, sava reģiona mērogā,” par padarīto stāsta Guna Paidere. “Mēs negājām kā tādi gudri pamācītāji, tieši otrādi – nebaidījāmies norādīt uz mūsu kļūdām. Tādējādi ar savu pieredzi varam dot citai valstij iespēju no tām izvairīties, veikt lēcienu attīstībā.”
Seminārus kopā ar Gunu Paideri vadīja jau minētais Ģirts Greiškalns, #esiLV valdes locekli. Ģirts ir eksperts uzņēmējdarbības vides un investīciju jautājumos, kā arī Latvijas Ūdeņraža asociācijas valdes loceklis un strādā ar atjaunīgo energoresursu ieviešanu tautsaimniecībā. Tā kā darbs saistīts ar saspringtu domāšanu, brīvajā laikā Ģirtam patīk darīt ko pavisam citu – viņš remontē un atjauno senas lietas, piemēram, radio un barometru, kā arī dejo VPDK “Sidrabi”. Jāpiezīmē, ka no nodarbībām brīvajā laikā arī namībiešu puiši Ģirta vadībā apguva populāros “Es izjāju prūšu zemi” soļus! https://www.facebook.com/girts.greiskalns.9/posts/pfbid02aQdffQGyr4YGVkRKNUhXXe4qB1BozUKBrzkDBfNp4LzyzZSqVadJif3ZaowtuWQ7l
Guna Paidere un Ģirts Greiškalns piedalījās arī Namībijas televīzijas programmā “Good Morning Namiba”, kurā stāstīja par novadītajiem semināriem “Uzņēmēju iesaiste lēmumu pieņemšanā”, “Uzņēmumu reģistra digitalizācija” un “E-paraksts un Digitāla Identitāte”.
Pasaules nākotne – sieviešu līderība
Namībijas televīzijā viesojās arī mūsu trešā eksperte – Inese Voika, kura Namībijā vadīja sieviešu līderības programmu. Līderības jautājumos pārvaldības un pretkorupcijas eksperte specializējusies Hārvarda Universitātē (ASV), kā pati teic: “Lai ieraudzīto to lielo bildi un palīdzētu veidot un virzīt pasauli. Sabiedrības procesu veidošana un cilvēku mobilizēšana labākas dzīves veidošanai man ir ļoti svarīga.” Īpaši tuvs Inesei Voikai ir tieši sieviešu līderības jautājums. Viņa uzskata, ka īstu sieviešu līderi neesam vēl redzējuši, jo lielākoties sievietēm līderēm augstos amatos bijis jāstrādā tādā veidā, kā to dara vīrieši: “Jo tas ir veids, kam cilvēki uzticas: drošība, noteiktība, spēks. Bet skaidrs, ka mūsdienu pasaule pieprasa arī citas īpašības, un, man liekas, ja ģimenē tā sievietes līderība der, tad varētu derēt arī valstij! Jebkurā gadījumā atbalstīt sievietes vīriešu varas pasaulē ir ļoti svarīgi.”
Inese uzsver – sievietes vienmēr viena no otras var mācīties un viena otru atbalstīt: “Miera veidošanas grupā gadiem ilgi esmu strādājusi ar sieviešu grupām no dažādām, arī Āfrikas, valstīm. Un tieši Āfrikas sievietēs esmu novērojusi neticamu vitalitāti, arī spēju un vajadzību uzņemties atbildību. No Āfrikas sievietēm, tostarp no tām, kas ir dažāda līmeņa amatos, esmu daudz iedvesmojusies.”
Spēcīgs zīmols ar labu reputāciju
Namībijā noritēja arī klātienes darbnīcas jaunajām uzņēmējām. Šogad “Entrepreneurship Education Program” uz 60 vietām bija pieteikušās 249 pretendentes. Uzņēmējdarbības klātienes nometni atklāja un Latvijas vārdā uzrunu teica mūsu eksperte Guna Paidere, kas ar uzņēmējām tikās arī paneļdiskusijā un neformālās sarunās: “Daudzas no šīm sievietēm gājušas un turpina iet garu un sarežģītu ceļu. Es patiešām iedvesmojos no viņu uzņēmības, apņēmības, spēka!” Uzņēmējdarbības nometni vadīja projekta sadarbības partnera, “Riga Business School”, pārstāvji.
6. novembrī notiks tiešsaistes nodarbības tām Namībijas (un arī Zambijas un Zimbabves) jaunajām sievietēm, kas nevarēja piedalīties klātienes nometnēs Lusakā un Vindhukā. No janvāra līdz maijam viņas tālsaistē apgūs uzņēmējdarbības prasmes #esiLV sadarbības partnera, “Riga Business School” (Rīgas Biznesa skolas) pasniedzēju vadībā.
Jāpiebilst, ka nosaukums “She Rebuilds the World” jau kļuvis plaši zināms vairākās Āfrikas valstīs un veidojas par spēcīgu zīmolu ar labu reputāciju.
“Šis projekts ir viens no spilgtākajiem tieši Latvijas kā gudras, inovatīvas un uzņēmīgas valsts parādīšanai. Globalizācija turpinās, bet pasaules ekonomiskā un tirdzniecības ass aizvien vairāk virzās uz Dienvidu pusi, un Āfrikas kontinents spēlēs arvien lielāku lomu. Tās ir pagaidām tikai nojaušamu, bet katrā ziņā milzīga mēroga sadarbības iespējas, kuras nedrīkstam laist garām. Lielu gandarījumu rada tas, ka šajā projektā sadarbībai ar citām valstīm rokrokā darbojas Latvijas un diasporas eksperti, un ka to atbalsta Latvijas Republikas Ārlietu ministrija,” saka projekta iniciatore un virsvadītāja, #esiLV valsts tēla domnīcas vadītāja Ieva Jākobsone-Bellomi.
Projekta sadarbības partneri Namībijā ir Namībijas Zinātņu un tehnoloģiju universitāte (Namibia University of Science and Technology), “Business Financial Solutions – BFS” un “Namibia Investment Promotion and Development Board”.
Par to, kā noritēja projekta ieskaņas pasākumi Zambijā un Zimbabvē, lasiet šeit: https://esilv.org/she-rebuilds-the-world-sosezon-vel-verienigak-zambija-un-zimbabve/
Projekta aktivitātēm aicinām sekot “Facebook” lapā: https://www.facebook.com/sherebuildstheworld
***
Par projektu
Projekta “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanā meitenēm un sievietēm Āfrikas kontinentā” ar zīmola nosaukumu “She Rebuilds the World” iniciatori un vadītāji ir kustība #esiLV, kas to realizē kopā ar sadarbības partneriem un Ārlietu ministrijas finansiālu atbalstu. Tas ir pirmais Latvijas un Āfrikas sadarbības projekts. Šogad tam rit otrā sezona, plašāka un vērienīgāka. Projekta veidotāji akcentu liek uz holistisku pieeju – projekts nav tikai Āfrikas jauno sieviešu apmācība uzņēmējdarbības prasmēs, bet gan biznesa vides veidošana, dalīšanās pieredzē, sadarbības tīkla veidošana gan starp Ziemeļeiropu un Āfriku, gan starp Āfrikas uzņēmējām, dodot viņām atbalstu un stipru pamatu savu ideju un kopienu attīstībā.
Viens no virzieniem, ko Latvijas Republikas Ārlietu ministrija pasludinājusi par prioritāru, ir sadarbība ar Āfrikas valstīm. Tas saskan ar Eiropas Komisijas uzsākto ekonomisko partnerattiecību padziļināšanas procesu starp Eiropas Savienību un Āfrikas kontinentu Projekta ietvaros Latvijai ir lieliska iespēja pozicionēt sevi kā modernu zināšanu eksporta valsti, veidot sadarbības tīklus visdažādākajos līmeņos un jomās šajā nemaz ne tik tālajā, bet līdz šim Latvijai mazizzinātajā pasaules daļā.
Projekts saņēmis Ārlietu ministrijas finansējumu 2023. gadā no attīstības sadarbības budžeta.