Share This Article
Pirms dažām dienām ar koncertu Berlīnes filharmonijā noslēdzies apjomīgais projekts “Baltic Roots”, kurš apvienoja Baltijas valstu mūzikas akadēmiju studentus un “Berlīnes filharmoniķu” Karajana Akadēmijas (Vācija) stipendiātus. Projekta idejas autore un kuratore ir #esiLV radošo profesionāļu domnīcas vadītāja Ilze Upatniece.
“Lai arī Baltijas slavenākie diriģenti un solisti ir regulāri “Berlīnes filharmoniķu” radošās sadarbības partneri, tomēr piecdesmit gadus ilgajā Karajana akadēmijas pastāvēšanas laikā tikai pavisam nedaudzi jaunie mūziķi no Baltijas valstīm ir ieguvuši šīs unikālās organizācijas stipendijas un tādējādi iespēju divus gadus muzicēt kopā un mācīties pie “Berlīnes filharmoniķu” mūziķiem. Esmu ļoti priecīga, ka, pateicoties Baltijas kultūras fonda un Igaunijas, Lietuvas un Latvijas vēstniecību Vācijā atbalstam, ir izdevies aizsākt iniciatīvu, kura, iespējams, būs pagrieziena punkts šo jauno mūziķu karjeras attīstībā. Baltijas mūzikas augstskolas veiksmīgi savā starpā sadarbojas jau daudzus gadus, un veiksmīgā savstarpējā komunikācija noteikti bija viens no šī projekta veiksmes stūrakmeņiem, īpaši tādēļ, ka šāda veida projektu Karajana akadēmija piekrita īstenot pirmo reizi. Īpaša pateicība profesorei Maijai Sīpolai par milzīgo ieguldīto darbu šīs idejas realizācijā,” saka Ilze Upatniece, kura pašlaik strādā Berlīnes senātā un brīvajā laikā koordinē dažādus ar Baltijas valstīm saistītus kultūras projektus.
Projekts “Baltic Roots” (“Baltijas saknes”) radies, lai Eiropas starmešu gaismā nokļūtu Baltijas jaunie un daudzsološie mūziķi, un lai viņiem būtu iespēja gan savstarpēji sadarboties, gan pilnveidoties pie pasaules labākajiem mūzikas profesionāļiem. Pēc intensīvām meistarklasēm, mēģinājumiem un pieredzes apmaiņas sekoja noslēgums – kopīgs koncerts Berlīnes Filharmonijas Kamermūzikas zālē, kurā Baltijas studenti kopā ar Karajana akadēmijas stipendiātiem un vijolnieci Baibu Skridi diriģenta Stenlija Dodsa (Stanley Dodds) vadībā atskaņoja mūsdienu Baltijas valstu komponistu mūziku. Projekts “Baltijas saknes” gan pandēmijas radīto ierobežojumu dēļ divas reizes tapa pārcelts, tādējādi nemanāmāka kļuvusi saite ar Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valstisko Simtgadi un tai par godu radītais Baltijas studentu simfoniskais orķestris, kas jau no 2017. līdz 2019. gadam ļoti veiksmīgi koncertēja gan mūspusē, gan citās Eiropas valstīs.
“Šis ir izcils piemērs, kā ar diasporas radošo profesionāļu iniciatīvu kopdarbā ar Latvijas partneriem un ieguldījumu iespējams veidot saturīgus starptautiskus kultūrizglītības un kultūras diplomātijas procesus ar paliekošu vērtību,” saka #esiLV valdes pārstāve Elīna Pinto, kura kopā ar Ilzi Upatnieci piedalījās šī projekta tapšanā un iesniegšanā Baltijas Kultūras fondam.
Par projekta praktisko norisi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētās profesores, Stīgu instrumentu katedras vadītājas Terēzes Zībertes-Ijabas redzējumā var paklausīties šeit: https://klasika.lsm.lv/lv/raksts/parmijas/nosledzies-projekts-baltic-roots-studija-jvlma-asocieta-profesor.a167960/