Share This Article
Lai uzlabotu pārnozaru skatījumu, veicinātu godīgu un caurskatāmu līdzekļu pārdali un dažādu sociālo grupu un uzņēmējdarbību formu pārstāvību, Nacionālās Trīspusējās sadarbības padome tika aicināta tās darbā pastāvīgi iesaistīt arī pilsoniskās organizācijas.
Tādu viedokli nesen notikušajā Nacionālās Trīspusējās sadarbības padomes sēdē pauda #esiLV valdes locekle Elīna Pinto. Viņa sēdē piedalījās kā Latvijas nevalstisko organizāciju pārstāve, kuru deleģējusi NVO un Ministru Kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padome.
5. janvārī, notika Nacionālās Trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēde, kurā tika apspriests valdības rīcības plāna izstrādes process un makroekonomisko rādītāju, ieņēmumu un vispārējās valdības budžeta bilances prognozes 2023., 2024. un 2025. gadam.
“Nākotnes ekonomikas potenciālu mēs varam tvert, iesaistot pilnvērtīgi visus mūsdienu ekonomikas dalībniekus, starp kuriem ir tādas gan uzņēmējdarbības formas, gan arī sociālās grupas, kas līdz šim nav pārstāvētas sociālo partneru ietvarā. Lai mazinātu bažas par to, ka tas ir pretrunā ar kādiem fundamentāliem sociālā dialoga principiem, man liekas, ir svarīgi pieminēt, ka ir Eiropā vismaz septiņas citas dalībvalstis, kurās arī šis te pilsoniskais un sociālais dialogs kopā pastāv šajās nacionālajā līmeņa dialoga sistēmās. Aicinājums, ka pārrunas arī ar pilsoniskajiem partneriem varētu tikt veiktas vai šajā, vai citā memorandu padomes ietvarā par to kopskatu, kas veidojas, un it īpaši, lai uzlabotu šo te pārnozaru skatījumu uz pilsoniski būtiskiem jautājumiem,” pauda E. Pinto, aicinot valdību lēmumus pieņemt sabiedrībai caurskatāmi un konsultējoties ar pilsoniskajām organizācijām, darot pieejamus argumentus par to, kāpēc un pēc kādiem kritērijiem vadoties līdzekļi piešķirti vienai vai otrai vajadzībai. “Atbilstoši OECD vadlīnijām, tas ne vien ceļ sabiedrības uzticēšanos valdībai un līdz ar to veicina nodokļu nomaksu, bet veicina arī sabiedrības izpratni par reformām un kopīgajām prioritātēm, tādējādi motivējot lielākai līdzatbildībai.”
NTPS arī apstiprināja jaunu sastāvu nodarbinātības un sabiedrības drošības apakšpadomēm. “Atšķirībā no citiem partneriem apakšpadomju līmenī nevaldības organizācijas nav līdz šim sistēmiski tikušas iesaistītas, bet ceram uz uzlabojumu, konsekventi pieaicinot memoranda padomes pārstāvjus šo apakšpadomju un arī citu apakšpadomju darbībā, kur darbības joma skar sabiedrības grupas, kas nav pārstāvētas tradicionālā sociālā dialoga ietvarā,” sēdē bilda E. Pinto, aicinot iekļaut apakšpadomju sastāvā pilsoniskās organizācijas, jo tieši tās apvieno un aizstāv sabiedrības grupas, kuru iesaiste ir svarīga noturīgiem risinājumiem un ko nepārstāv ne darba devēji, ne arodbiedrības, kas šobrīd jau ir šajās apakšpadomēs. Tādas grupas ir, piemēram, seniori, jaunieši, maznodrošinātie, arī diaspora. Savukārt drošības kontekstā Ukrainas kara piemērs skaidri parāda, cik liela nozīme ir pilsoniskai pašorganizēšanās kustībai gan aizsardzības pasākumos, gan bēgļu atbalsta pasākumos, ko īsteno simtiem nevalstisko organizāciju. Ar dalību šajās NTSP struktūrās pilsoniskās organizācijas palīdzētu veidot visas sabiedrības vajadzībās balstītus risinājumus un piesaistīt viņu jaudu labklājības celšanai un drošībai Latvijā.
Jāpiebilst, ka valdība cer līdz 9. februārim nodot Saeimai 2023. gada valsts budžeta plānu, bet naudas visiem, protams, nepietiks, tāpēc jautājums par prioritātēm ir nozīmīgs. Ministriju papildu finansējuma pieprasījumi 2023. gadam veido 2,23 miljardus eiro, neatkarīgo institūciju pieprasījumi – 36,8 miljonus eiro, taču jaunajām prioritātēm pieejams finansējums vien 215 miljonu eiro apmērā. Valdības mērķis, tostarp izstrādājot 2023. gada valsts budžeta projektu un lemjot par papildu finansējuma ieguldīšanu, ir veicināt ekonomikas transformāciju mūsdienu pasaules sarežģītajā un mainīgajā situācijā.
Nacionālā trīspusējās sadarbības padome (NTSP) koordinē un organizē trīspusējo sociālo dialogu starp darba devēju organizācijām, valsts institūcijām un arodbiedrībām, lai saskaņotu šo organizāciju intereses sociālajos un ekonomiskajos jautājumos, tādējādi garantējot sociālo stabilitāti valstī. NTSP darbojas saskaņā ar tās nolikumu. NTSP un tās apakšpadomēs tiek izskatīti dažādi sociālie jautājumi, lai vienotos par visām iesaistītajām pusēm atbilstošāko lēmumu. NTSP struktūrā ir izveidotas arī desmit apakšpadomes, kuru darbu koordinē nozaru ministrijas. NTSP sēdes pēc nepieciešamības sasauc Ministru prezidents.
Sēdi iespējams noskatīties un noklausīties šeit: https://youtu.be/twfACuT7psQ