Share This Article
Janvārī kustība #esiLV iesniedza priekšlikumus gan valdības rīcības plānam, gan arī valsts pārvaldes modernizācijas plānam. Priekšlikumi attiecas uz dažādām jomām, tomēr galvenā doma – vairāk, aktīvāk, konstruktīvāk iesaistīt Latvijas diasporas ekspertus, sadarboties ar viņus pārstāvošām diasporas organizācijām, tādējādi veidojot “ieguldījuma latvietību” un nodrošinot stratēģisku un globālu redzējumu un nevainojamu Latvijas valsts pārstāvību pasaulē.
Latvijai jaunās valdības vadībā būs jāpārvar krīzes un jāietur stingrs stratēģiskais kurss. Vērtīgs zināšanu, pieredzes un citu resursu avots šim darbam ir ārvalstīs mītošie Latvijas izcelsmes profesionāļi, uzņēmēji, zinātnieki un investori, kurus apvieno kustība #esiLV, veidojot “ieguldījuma latvietību”.
Valdības rīcības plānam mūsu biedrība iesniegusi sešus priekšlikumus.
Tajos aicinām piesaistīt diasporas profesionāļu, uzņēmējus, zinātniekus un investorus pārstāvošās organizācijas Latvijas tautsaimniecības, zinātnes, inovāciju, valsts pārvaldes un cilvēkkapitāla attīstības procesu pārvaldības formātos un Latvijas starptautiskā tēla veidošanā, zinātnes un citu nozaru diplomātijā. Tāpat aicinājām izveidot Latvijas diasporas nozaru speciālistu, uzņēmēju un investoru datu bāzi un digitālo kontaktbiržu.
Jau daudzus gadus klibo vienota valsts tēla izveide, tāpēc rosinām nodrošināt diasporas profesionāļus apvienojošu organizāciju piesaisti Latvijas valsts ārējā tēla izstrādē un veidošanā ārvalstīs, iekļaujot diasporas redzējumu starpnozaru stratēģiskā ietvarā.
Pērn sadarbībā ar Ārlietu ministru, Valsts kanceleju un Valsts prezidenta kanceleju rīkojām Starptautiskajās organizācijās strādājošo profesionāļu forumu, kura laikā Rīgā pulcējās vairāk nekā 80 augstas raudzes Latvijas izcelsmes eksperti no visas pasaules. Ceļš uz šo forumu bija gana ilgs un ērkšķains. Foruma noslēgumā gan Latvijas valsts pārvaldes puse, gan eksperti bija vienisprātis, ka šī vērtīgā iniciatīva jāturpina, un ne tikai reizi gadā, bet arī integrējot to ikdienā. Tāpēc vienā no priekšlikumiem aicinām nodrošināt šī foruma pēctecību, radot priekšnoteikumus starptautiskajās starpvaldību un nevaldības organizācijās gūtās pieredzes piesaistei Latvijas valsts pārvaldes un tieslietu nozares kapacitātes celšanai, Latvijas ārējā tēla stiprināšanai un Latvijai nozīmīgu starptautiskās darba kārtības jautājumu virzīšanai.
Ārpus Latvijas darbojas liels skaits mūsu zinātnieku, daudzus no kuriem apvienojam zem zīmes #ziniLV. Zinātnes sadarbības veidošanai aizsākti tīklošanās un domapmaiņas pasākumi, arī šogad atkal gaidāmais Pasaules latviešu zinātnieku kongress. Tomēr svarīgi būtu šos pasākumus nostiprināt ar stratēģisku valdības redzējumu un skaidriem virzieniem un plānu. Tāpēc aicinām arīdzan turpmāk nodrošināt mērķtiecīgu un sistemātisku sadarbību ar diasporu zinātnes un inovāciju laukā un stiprināt organizācijas, kas to uztur.
Tāpat rosinām arī nodrošināt sadarbību ar diasporas radošajiem profesionāļiem, veidojot Latvijas kultūras diplomātiju un nostiprinot starptautisko radošo sadarbību.
Priekšlikumi tika adresēti ministru prezidentam, koalīcijas partijām un to apvienībām, Valsts kancelejai, vairākām ministrijām un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai.
Savukārt topošais Valsts pārvaldes modernizācijas plānā paredz veidot un nostiprināt modernu, efektīvu un inovatīvu valsts pārvaldi, lai Latvija sasniegtu valsts attīstības mērķus un radītu ietvaru katra tās iedzīvotāja labbūtībai.
Savā vēstulē Valsts kancelejai (kā arī Ārlietu ministrijai, Valsts prezidenta kancelejai un LU Diasporas un migrācijas pētījumu centram) paudām atbalstu šī plāna mērķiem un piedāvājam sadarbību to sasniegšanā. Tādēļ rosinām plānu pilnveidot un valsts pārvaldes attīstībai piesaistīt arī ārvalstīs mītošos Latvijas izcelsmes pētniekus un profesionāļus, īpaši publiskās pārvaldes jomā un starptautiskajās organizācijās strādājošos.
Vēl viens būtisks aspekts – liela daļa šodienas lielo izaicinājumu, kas jārisina valsts pārvaldei, ir starptautiska rakstura. To skaidri apliecina gan finanšu krīze, gan Covid-19 pandēmija, gan Krievijas iebrukums Ukrainā un tā sekas. Arvien aktuālāki kļūst arī citi globālie jautājumi”: migrācija, starptautiskā noziedzība, klimata, vides un enerģētikas problēmas. Latvija nevar dzīvot izolēti no pārējās pasaules, vai to gribam, vai nē, bet esam līdziesaistīti visos pasaules notikumos un to atbalsīs. Mūsu ierosinājums plānam pievienot sadaļu, kuras tur nav, proti, “Horizontālais rīcības virziens – valsts pārvaldes starptautiskā pratība un pārstāvība”.
Patiesi ceram, ka valsts pārvaldes institūcijas uzklausīs arī “pragmatiskās diasporas” balsi, un veidosies konstruktīvs un vērtīgs dialogs, kā arī pavisam praktiskas iniciatīvas ar pievienoto vērtību Latvijai.
Foto no mk.gov.lv