Share This Article
#esiLV valdes locekle, pirmā Latvijas un Āfrikas sadarbības projekta vadītāja Ieva Jākobsone-Bellomi līdz ar citām augsta ranga sabiedrības līderēm Romā piedalījās konferencē “Sievietes un uzņēmējdarbība Āfrikā”.
“Man bija liels prieks un pagodinājums tikties ar Namībijas pirmo lēdiju Moniku Geingosu un citām ievērojamām personībām, un vadīt diskusiju par sieviešu sadarbību, atbalstu un iespēju palielināšanu,” saka Ieva Jākobsone-Bellomi.
Pasākumu organizēja nodibinājums “Italia Africa Business Week”, kas pirmais sāka un turpina rīkot nozīmīgus forumus Itālijas un Āfrikas sadarbībai uzņēmējdarbības jomā, un dažādi veicina ekonomisko sadarbību.
#esiLV valdes locekles, valsts tēla domnīcas vadītājas, Džona Kabota Universitātes Gvarīni biznesa koledžas profesores Ievas Jākobsones-Bellomi dalība šajā augsta līmeņa konferencē ir visai likumsakarīga – viņai ir ne tikai liela pieredze starptautiskajā komercdiplomātijā, bet tieši šobrīd Ieva vada Latvijā pirmo sadarbības projektu “She Rebuilds the World” (“Viņa pārveido pasauli”) ar Āfrikas valstīm. Šobrīd 67 jaunas sievietes no Namībijas un Zambijas ir veiksmīgi pabeigušas tālsaistes apmācības kursu uzņēmējdarbībā Riga Business School pasniedzēju vadībā, un jau tuvākajās dienās saņems apliecinājuma sertifikātus. Jaunās uzņēmējas jau pielieto jauniegūtās zināšanas dzīvē, pilnveidojot, paplašinot vai radot no jauna savu biznesu, izmantojot tās arī nevalstiskajās organizācijās, un tādējādi veidojot arvien labvēlīgāku vidi savās kopienās dzimtenē. Projekts ir kustības #esiLV iniciēts un realizēts ar Ārlietu ministrijas atbalstu. Nākamajos projektos ir gatavas iesaistīties gan vairāku Āfrikas valstu valdības, gan institūcijas, gan arī augstskolas un uzņēmēju kopienas.
Moderējot debašu fināla posmu, Ieva Jākobsone-Bellomi salīdzināja Itāliju un savu dzimteni Latviju, norādot, ka sieviešu problēmas ir līdzīgas: diemžēl joprojām notiek vērtēšana pēc dzimuma, pastāv diskriminācija, psiholoģiskā un fiziskā vardarbība. Runājot par Āfriku, profesore akcentēja tās daudzveidību – jo nereti Eiropā Āfriku uztver kā vienu valsti: “Ir svarīgi atcerēties, ka Āfrika nav viena valsts, bet kontinents ar dažādām realitātēm, paradumiem, tradīcijām. Un šī dažādība ir pievienotā vērtība gan sociālajā, gan uzņēmējdarbības jomā.” Ieva Jākobsone-Bellomi dalījās arī ar atziņām, kas gūtas tieši Latvijas un Āfrikas sadarbības projekta “She Rebuilds the World” īstenošanas laikā.
Konference par sieviešu līderību “Sievietes un uzņēmējdarbība Āfrikā” norisinājās LUISS Karla Gvido universitātē Romā. Tā ir viena no 15 pasaules vadošajām universitātēm politikas un starptautisko studiju jomā. LUISS ir saīsinājums no “Libera Università Internazionale degli Studi Sociali” (Brīvā starptautiskā sociālo zinātņu universitāte). Godinot izcilā ilggadējā universitātes prezidenta Gvido Karli (Guido Carli) piemiņu, 1994. gadā tai piešķirts viņa vārds.
Konferencē uzstājās un diskusijā runāja piecas augsta ranga sievietes līderes. Bez Latvijas/Itālijas pārstāves piedalījās arī Monika Geingosa (Monica Geingos) – Namībijas pirmā lēdija, “Āfrikas pirmo lēdiju organizācija attīstībai” (OAFLAD) prezidente, “One Economy Fondation” (sociālās labklājības organizācija Namībijā) dibinātāja un priekšsēde, Mehreta Tevolde (Mehret Tewolde) – “Italia Africa Business Week” (“Itālijas-Āfrikas uzņēmējdarbības nedēļa”, nozīmīgs pasākums Itālijā sadarbības veicināšanai) izpilddirektore, Roberta Dateri (Roberta Datteri) – CNA (Itālijas uzņēmumu konfederācija) viceprezidente, Marta Sači (Marta Sachy) – “Fondazione Aurora” ģenerāldirektore (starptautiska organizācija ar mērķi atbalstīt jaunos uzņēmējus Āfrikas valstīs un izglītot jauniešus).
Diskusiju moderēja Roberta Mulas, Konfliktu novēršanas un miera veicināšanas profesore LUISS Universitātē.
Namībijas pirmā lēdija Monika Geingosa savā uzrunā teica: “Neuzskatiet mani par izņēmumu, es neesmu izņēmums!”, ar to uzsverot, ka vairs nevajadzētu uzskatīt Āfrikas sievietes, kas sasniedz panākumus darbā un uzņēmējdarbībā, par atsevišķiem gadījumiem, par retumu. Daudzas Āfrikas sievietes ir apdāvinātas un kompetentas, tām izdevies iegūt augstus amatus, lielā mērā pateicoties ambīcijām un izturībai.
Monika Geingosa uzsvēra progresu, kas panākts attiecībā uz sievietēm Āfrikā un īpaši Namībijā, vienlaikus atzīstot, ka darāmā vēl daudz, lai novērstu dzimumu, rases un sociālo diskrimināciju: “Sabiedrībai jābūt balstītai uz cieņu, atzīstot cilvēka vērtību neatkarīgi no šiem faktoriem.”
Mehreta Tevolde, atklājot diskusiju, uzsvēra to, ka, salīdzinot ar pagātni, mūsdienu jaunajām sievietēm ir būtiska privilēģija – pārstāvēt un būt pārstāvētām. Viņa arīdzan, tāpat kā Monika Geingosa, bilda, ka Āfrikā šobrīd ir daudz kompetentu sieviešu dažādos uzņēmējdarbības līmeņos, kas var iedvesmot jaunos prātus, kļūstot ne tikai par celmlauzēm un līderēm savās jomās, bet par sekošanas vērtu piemēru. Tāda ir, piemēram, vien 26 gadus vecā Namībijas Informācijas, komunikācijas un tehnoloģiju viceministre Emma Teofelus.
Roberta Dateri uzskata, ka jāsāk ar cilvēku attiecībām, lai pēc tam tālāk attīstītos uzņēmējdarbības attiecības, uzsverot, ka ar uzņēmējdarbību Āfrikā nodarbojas gan vietējās sievietes, gan tās, kas nav Āfrikas izcelsmes: “Mēs viena otru nepazīstam, skatāmies viena uz otru caur to naratīvu, kas par mums tiek veidots, tāpēc jāsāk ar savstarpēju sapratni”. To gan kavē stereotipi, kas Itālijā (un ne tikai) ir par Āfrikas kontinentu, kaut gan Āfrikā, piemēram, ir viens no pasaulē augstākajiem sieviešu uzņēmēju rādītājiem – 26%. Tātad vairāk jāveicina sociālās un uzņēmējdarbības attiecības starp sievietēm starptautiskā līmenī.
Marta Sači savukārt koncentrējusies uz sieviešu identitātes atzīšanu un cieņu. Ar “Fondazione Aurora” viņa veic būtisku darbu, atbalstot sievietes uzņēmējas, nodrošinot iespēju pašām izvēlēties mērķus un īstenot projektus. Marta Sači sevi identificē ar līdzdalības pieeju, tas ir viņas redzējums: izpratne un savstarpējā palīdzība un atbalsts.
“Sievietes pamazām, bet ļoti svarīgā veidā būvē tiltu starp diviem kontinentiem. Soli pa solītim mēs palīdzam abām pusēm sasniegt vienam otru, uzklausīt un labāk saprast. Un radīt abpusēji izdevīgus risinājumus,” noslēgumā uzsvēra Ieva Jākobsone-Bellomi. “Būtiskākais, kā jau šeit vairākkārt uzsvēra Namībijas pirmā lēdija Monika Geingosa, ir uztvert viens otru kā vienlīdzīgu, neatkarīgi no dzimuma, rases, ekonomiskā un sociālā statusa. Ar pašcieņu un respektu pret otru. Lai veidotu šādu sabiedrību, ekonomiskās un sociālās saites, mums ir jāpārdefinē, jāpārskata līderības definīcija… Tai jābūt daudzveidīgai un iekļaujošai, veidojot atbalstošas un elastīgas komandas. Tai būtu jābūt cieņpilnai, aprūpējošai. Vairs nav tā, ka mums, sievietēm, ar varu jālaužas iekšā un jāuzvedas kā tiem no “veco zēnu kluba”, lai gūtu panākumus. Pasaulei ir nepieciešams citādāks vadības veids. Varbūt, ka mums vajadzētu ieklausīties un ievērot ubuntu principu “Es esmu, jo tu esi”? Varbūt mums būtu jāpārtrauc eksistēt, strādāt un kaut ko veidot izolējošā konkurencē? Varbūt mums vajadzētu veidot māsu kopienas, lai palīdzētu viena otrai augt un attīstīties?”
Pasākuma preses relīze / kopsavilkums (itāļu valodā) šeit: https://iabw.eu/comunicato-stampa-women-and-business-in-africa-15-maggio/
Vairāk par projektu “Viņa pārveido pasauli” lasiet mūsu mājaslapas rakstos!
Aktuālajiem notikumiem sekojiet projekta “Viņa pārveido pasauli” FB lapā: https://www.facebook.com/profile.php?id=100085039825854