Share This Article
Par vērtīgajām zināšanām laimīgas jaunās Āfrikas uzņēmējas un gandarīti Latvijas eksperti – svinīgā un sirsnīgā ceremonijā 13. maijā Namībijas galvaspilsētā Vindhukā tika svinēts savdabīgs izlaidums. Te apliecinājumus par programmu sekmīgu apguvi saņēma pirmā Latvijas un Āfrikas valstu attīstības sadarbības projekta “She Rebuilds the World” (“Viņa pārveido pasauli”) otrās sezonas dalībnieces. Viņas gan klātienes darbnīcās Namībijā, gan vēlāk tālsaistes lekcijās mācījās pie dažādu nozaru Latvijas speciālistiem.
“Tā bija lieliska “She Rebuilds the World” otrās sezonas noslēguma ceremonija! Un laba gandarījuma sajūta par paveikto. Ikdienas skrējienā es mēdzu neaizdomāties, cik ļoti mēs te visi kopā mainām dzīves, dodot prasmes un zināšanas, atbalstot meitenes, jaunieties, sievietes. Atbraukt un redzēt vaigā mūsu dāmas ir fantastisks atgādinajums, ka visas pūles ir tā vērtas!” priecīga ir projekta virsvadītāja, kustības #esiLV valdes locekl un valsts tēla domnīcas vadītāja Ieva Jākobsone.
Kopā apliecinājumus par sekmīgu dalību dažādās projekta programmās saņēma 53 Namībijas sievietes. Japiebilst, ka vietu skaits programmās ir ierobežots, bet pieteikumu skaits gandrīz četrkārt pārsniedza projekta kapacitāti. Tomēr šosezon pavisam bešā nebija jāpaliek – itin visām pieteikumu iesniedzējām, arī tām, kas palika aiz svītras, bija iespēja vairākus mēnešus izglītoties īpašās tālsaistes pilotprogrammās.
“She Rebuilds the World” (“Viņa pārveido pasauli”) ir pirmais Latvijas un Āfrikas attīstības sadarbības projekts. To iniciēja un kopā ar sadarbības partneriem īsteno Latvijas izcelsmes zinātnieku, uzņēmēju un nozaru profesionāļu globālā kustība #esiLV (biedrība “Ekonomiskā izaugsme un investīcijas Latvijai”), bet finansiāli atbalsta Latvijas Republikas Ārlietu ministrija.
Tā ietvaros tiek eksportētas Latvijas zināšanas un pieredze – Latvijas un diasporas eksperti apmāca Āfrikas valstu uzņēmīgās sievietes biznesa prasmēs un sieviešu līderībā un tiesību jautājumos, lai viņas varētu veidot savu uzņēmējdarbību un sociālos projektus savās kopienās, vēlāk arī jau tālāk apmācīt citas sievietes valstu reģionos. Latvijas speciālisti arīdzan konsultē uzņēmēju organizācijas, akadēmisko aprindu un valdības pārstāvjus dažādos attiecīgajai valstij aktuālos jautājumos, piemēram, par digitālo transformāciju.
Pa šīm divām sezonām projekts Namībijā kļuvis jau par visai atpazīstamu zīmolu, tādējādi darot pozitīvi atpazīstamu Latvijas vārdu. Latvijas vārds projekta kontekstā daudz izskanējis arī Namībijas sabiedriskajos medijos. Savu vislielāko atbalstu projekta turpināšanai oficiāli pauduši gan Namībijas valdības pārstāvji, gan Namībijas vēstniecība.Pa šīm divām sezonām projekts Namībijā kļuvis jau par visai atpazīstamu zīmolu, tādējādi darot pozitīvi atpazīstamu Latvijas vārdu. Latvijas vārds projekta kontekstā daudz izskanējis arī Namībijas sabiedriskajos medijos. Savu vislielāko atbalstu projekta turpināšanai oficiāli pauduši gan Namībijas valdības pārstāvji, gan Namībijas vēstniecība.
Bet vissirsnīgākos pateicības vārdus Latvijas ekspertiem un skolotājiem veltī projektā iesaistītās sievietes. Namībiete Ravioli Elīze Kūpere (Ravioli Elize Kooper) ir uzņēmēja, kas darbojas ugunsdzēsības un drošības servisa jomā. Piedalīties projektā, programmā “Business Development Lab” (“Biznesa attīstība”) viņu mudināja tieši projekta nosaukums “Viņa pārveido pasauli”. Viņasprāt, tas ir stāsts par sieviešu attīstību: “Nodarbības tālsaistē ar profesoru, “Riga Business School pasniedzēju Maiku Velsu man bija īsts atklājums. Viss, ko mums mācīja, izrādījās noderīgs un praktiski izmantojams manā ikdienas darbā un biznesā. Es esmu ļoti pateicīga par šo iespēju. Es arī iemācījos vairāk pārdomāt savus lēmumus – gan attiecībā uz sevi, savu dzīvi, gan uz biznesu. Nodarbības mani iemācīja būt uzcītīgākai, rūpīgākai, vairāk analizēt, pirms speru kādu lielāku soli, izdarīt labāko izvēli. Tā bija lieliska programma!” uzsver Elīze Kūpere.
“Turklāt tas ir bijis neticams ceļojums, kurā satiku arī citas sievietes, kas saskaras ar tādiem pašiem izaicinājumiem, bet kurām joprojām piemīt drosme un spēja smagi strādāt, lai sasniegtu savus mērķus. Es esmu tik daudz iemācījusies no savas grupas biedrenēm! Mums izveidojās patiešām labas attiecības, atbalstot viena otru un daloties pieredzē. Turklāt SRW programma palīdzēja ne tikai man. Tagad es varu dalīties iegūtajās zināšanās arī ar savu kopienu. Mums ir nepieciešams vairāk cilvēku, kas apmeklētu šīs apmācības, jo tām būs milzīga ietekme uz mūsu biznesa pasauli. Paldies!”
Namībiete Klaudija Lombveleni Veijulu (Klaudia Lombweleni Weyulu) ikdienā studē par elektroenerģētikas inženieri.
“Kad uzgāju šo projektu, tas bija kā svaiga gaisa malks. Redziet, līdz tam manas mācības galvenokārt bija koncentrētas uz inženierzinātnēm, bet kad parādījās iespēja, nodomāju: “Hei, kāpēc nepamēģināt?” Likās, tā ir ideāla iespēja pielietot savas zināšanas praksē un, iespējams, pat sākt savu biznesu. Turklāt es nodomāju, ka tā būtu lieliska iespēja iepazīties ar jauniem cilvēkiem un paplašināt kontaktu loku. Un tā uz galvas ielēcu aukstā ūdenī – ieniru jaunā jomā, kas nav mazāk aizraujoša!” Klaudija teic, ka mācību nometnē iegūto zināšanu pielietošana kļuvusi par pagrieziena punktu viņas dzīvē. Pēc tiešsaistes darbnīcām viņa nolēma koncentrēties uz savas uzņēmējdarbības attīstīšanu: “Sāku ar precīza biznesa plāna izstrādi, kas iekļāva visas tās stratēģijas un metodes, kuras apguvu tiešsaistes darbnīcu laikā. Kad plāns bija gatavs, ķēros pie reģistrācijas un uzņēmuma izveides. Tas nebija viegli, bet es turpināju sev atgādināt, ko esmu iemācījusies, un turpināju koncentrēties uz mērķi. Un tagad varu ar prieku teikt, ka bizness ir palaists un darbojas! Visvērtīgākais no apmācībām – biznesa plāna izstrādes praktiskā stratēģija un izpratne par efektīvām inovācijām. Tas man deva stipru pamatu tālākai attīstībai. Man ļoti palīdzēja arī visi iedvesmojošie ieraksti SRW “Facebook” grupā, kad redzēju, kā sievietes no dažādām valstīm veic neticamas lietas savā un savu kopienu labā. Tas manī iededza uguni. Tagad, kaut arī mans bizness ir tikai sākuma stadijā, tomēr tā jau realitāte, nevis fantāzija. Tāpat esmu uzņēmusies vadošu lomu savā skolas kopienā – arī tas priekš manis ir liels solis. Es varu tikai cerēt, ka šis projekts turpināsies, un nebeidzu vien to rekomendēt, īpaši jaunām sievietēm, kas meklē iedvesmu, izglītību un pieredzējušus mentorus. Būt par šīs kopienas sastāvdaļu man bija patiesi noderīgi, un esmu pateicīga par šo iespēju. SRW komanda dara satriecošu darbu, un ceru, ka viss tāpat turpināsies!”
Rudenī Vindhukā notika Latvijas ekspertu vadītas klātienes darbnīcas, kā arī lekcijas un pieredzes stāsti. No Namībijas valdības un uzņēmēju puses liela interese ir par Latvijas pieredzi dažādās “e-lietās”, īpaši tajās, kas attiecas uz publisko pārvaldību.
(vairāk par Latvijas ekspertiem un par klātienes pasākumiem Namībijā lasiet: https://esilv.org/ari-namibija-veiksmigi-uzsakta-she-rebuilds-the-world-otra-sezona/ )
Savukārt uzņēmējdarbības prasmes vairākus mēnešus sievietes apguva tālsaistē pie kustības #esiLV sadarbības partnera “Riga Business School” pasniedzējiem kopā ar Latvijas studentiem.
Šīs sezonas jaunums – programma “Train the Trainer” (“Apmācīt treneri”). Šī kompetenču programma domāta tām sievietēm, kas pērn jau absolvējušas uzņēmējdarbības prasmju programmu un piedalījušās citās lekcijās un darbnīcās, un tagad vēlas paaugstināt kvalifikāciju, lai vēlāk jau pašas apmācītu citus savās kopienās un valsts reģionos.
Savukārt tām Namībijas sievietēm, kas ierobežoto vietu skaita dēļ netika šajās programmās, bija iespēja piedalīties tālsaistes testa programmās, lekcijas vērojot tiešsaistē vai ierakstā: programmā “DigiTech” (finanšu lasītprasme, digitālie rīki) un sieviešu iedvesmas un līderības programmā.
(Plašāk par projekta šo sezonu lasiet: https://esilv.org/latvija-afrika-gust-zinasanu-valsts-telu/)
“Šis projekts ir viens no spilgtākajiem, kas prezentā Latviju kā gudru, inovatīvu un uzņēmīgu valsti. Globalizācija turpinās, Āfrikas kontinents spēlēs arvien lielāku lomu. Tās ir pagaidām tikai nojaušamu, bet katrā ziņā milzīga mēroga sadarbības iespējas, kuras nedrīkstam laist garām,” saka projekta iniciatore un virsvadītāja Ieva Jākobsone. “Patīkami, ka Latvijas vārds pozitīvā skanējumā kļūst arvien pazīstamāks. Klātienes pasākumos mums allaž līdzi ir arī Latvijas karogs! Bijušas tikšanās un veidojas sadarbība visaugstākajā līmenī – ar valdības pārstāvjiem, ministrijām, nacionālajām universitātēm, ietekmīgām uzņēmēju organizācijām. Interese ir ļoti liela. Mūsu kā projekta kūrētāju uzdevums šobrīd jau ir nākamajā pakāpē – ne tikai mācīt, bet mentorēt, koordinēt, veidot sadarbības tīklus, veidot sadarbību augstākajā valsts un akadēmiskajā līmenī. Ar savām zināšanām mēs palīdzam attīstīties kopienām savās valstīs.”
Projekta sadarbības partneri Namībijā ir Namībijas Zinātņu un tehnoloģiju universitāte (Namibia University of Science and Technology), “Business Financial Solutions – BFS” un “Namibia Investment Promotion and Development Board”.
Šobrīd daļa projekta ekspertu un projekta vadītājas Ieva Jākobsone un Vineta Hibšmane jau ir Zambijā, kur svinīgā noslēguma ceremonija notiks 17. maijā, savukārt Zimbabvē, kas par projekta dalībvalsti kļuva šosezon, tā notiks tiešsaistē 24. maijā. Nākamajā sezonā projektam plānots pieslēgt vēl divas Āfrikas valstis – Ruandu un Etiopiju.
Vairāk par projektu var uzzināt rakstos #esiLV mājaslapā: https://esilv.org
Projekta aktualitātēm var sekot tā sociālo tīklu lapā: https://www.facebook.com/sherebuildstheworld
Projekts saņēmis Ārlietu ministrijas finansējumu 2023. gadā no attīstības sadarbības budžeta.
Sīkāka informācija: esilv@latviesi.com (Zane)