Share This Article
Pieņemšana augstākajā līmenī, daudz jaunu ideju, aizrautīga interese par mūsu pieredzi – ar milzīgu pozitīvo bagāžu no Āfrikas atgriezušies Latvijas eksperti, kas pirmā Latvijas un Āfrikas valstu sadarbības projekta ietvaros Namībijā un Zambijā vadīja uzņēmējdarbības apmācības un seminārus. Latvijas eksperti atzīst – Āfrikas valstis ir pilnas plašu un vēl neizzinātu iespēju sadarbības jautājumos visplašākajā nozīmē.
Uzņēmējdarbības treniņnometne un tematiskās sesijas, kuras vadīja eksperti no Latvijas, ir daļa no nesen uzsāktā pirmā Latvijas un Āfrikas sadarbības projekta ar darba nosaukumu “She Rebuilds the World” (“Viņa pārveido pasauli”). Tā ietvaros 60 sievietēm no Namībijas un Zambijas dota iespēja apgūt praktiskas zināšanas un rīkus uzņēmējdarbības veidošanai, iziet sertificētu apmācību programmu, veidot projektus un gūt izpratni par biznesa vidi. Savukārt Āfrikas valstu uzņēmējiem un valsts un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem tika rīkoti darba semināri, kuros Latvijas profesionāļi dalījās ar savu globālo un Latvijas pieredzi, izgaismojot Latviju kā konkurētspējīgas biznesa vides veidošanas piemēru, runāja arī par ārvalstu investīciju piesaisti, par biznesa un iekļaujošas sabiedriskās vides veidošanu.
Projekta ietvaros Latvijai ir lieliska iespēja pozicionēt sevi kā modernu zināšanu eksporta valsti, veidot sadarbības tīklus visdažādākajos līmeņos un jomās šajā nemaz ne tik tālajā, bet līdz šim Latvijai mazizzinātajā pasaules daļā.
Latvijas eksperti abās valstīs tika uzņemti ļoti labi un pat augstākajā valsts un akadēmiskajā līmenī. Tā, piemēram, Namībijā mūsu darba grupa neoficiāli tikās ar valsts prezidentu, vicepremjeru un parlamenta spīkeru, savukārt Zambijā Lusakas universitātes vadība izteikusi cerību nākamajā projektā kļūt par sadarbības partneri. Liela interese bijusi arī no abu valstu sabiedriskajiem medijiem, un intervijas ar Latvijas pārstāvjiem varēja gan vērot televīziju ekrānos, gan lasīt lielo avīžu slejās.
“Ja Namībijā lielāka interese ir sadarboties institūciju līmenī, Zambijā tas vairāk izpaudās akadēmiskajā jomā. Nākamais solis varētu būt, ka mēs apmācām pasniedzējus uz vietas un paliekam par virsmentoriem Latvijā un savās mītneszemēs diasporā. Pumpurosim zināšanas!” priecīga par projekta panākumiem ir tā virsvadītāja Ieva Jākobsone-Bellomi. Viņa vadīja nodarbības sievietēm Zambijā, Lusakā. “Namībijā ir augstāks ekonomiskāks attīstības līmenis valstī, Zambija ir nabadzīgāka valsts, šeit meitenēm diezgan ierobežotas iespējas kaut ko attīstīt. Interesanti, ka Zambijā visās darba grupās problēmas, ko dalībnieces gribēja risināt ar uzņēmējdarbības rīkiem, nebija tikai uz peļņu tendētas, bet lielum lielā daļa bija sociālas dabas: saistībā ar dzimumu vienlīdzību, dzimumu nediskrimināciju, uzņēmējdarbības programmu, apmācību pieejamību. Kolēģi no Rīgas Biznesa skolas teica, ka visi projekti, kas tika izstrādāti nometnes laikā, bija ļoti izsvērti izstrādāti. Turklāt dalībnieces neaprobežojās tikai ar nodarbībām, bet aktīvi komunicēja un no visas sirds darbojās arī brīvajā laikā, vakaros. Teica daudz pateicības vārdu, bijām ļoti aizkustināti. Par projekta vēstnesi pieteicās būt titula “Misis Zambija” ieguvēja Zindaba Hanzala, kas arī pati ir uzņēmēja un sieviešu tiesību aizstāve.”
Savukārt eksperts Ģirts Greiškalns bija viens no tiem, kas vadīja darba seminārus valsts un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem un uzņēmējiem Namībijā: “Darba semināros strādājām kopā ar pārstāvjiem no Namībijas investīciju un attīstības aģentūras, tirdzniecības un rūpniecības kamerām, valsts pārvaldes un nevalstiskajām organizācijām, uzņēmumiem. Ļoti ieinteresēti par mūsu ekonomisko transformāciju, atbalstu jaunuzņēmumiem, e-pārvaldi, sabiedrības iesaisti, digitālajiem risinājumiem. Darba seminārus vadījām ar domu, ka neesam perfekta valsts, neesam nākuši kaut ko pamācīt, bet esam gatavi dalīties ar to, kas mums ir, gatavi adaptēt mūsu pieredzi. Mēs jau arī viņiem esam pagaidām galīgi nepazīstami, tāpat kā viņi mums. Tomēr interesanti, ka, gatavojoties braucienam, vēsturē atradu līdzīgus pieturpunktus: arī Namībija bijusi kaimiņvalsts ietekmē (Dienvidāfrikas Republika), arī viņiem bijusi vēsturiska saistība ar lielvarām, konkrēti – Vāciju (no 1884. gada līdz Pirmajam pasaules karam bija Vācijas kolonija), arī Namībija ieguva neatkarību gandrīz tad, kad mēs atguvām (1990. gadā). Šādas vilktās paralēles nojauca komunikāciju barjeras un saziņā jutāmies tuvāki.”
Eksperti atzīst – Āfrikas valstis ir milzīgu un vēl neizzinātu iespēju lauks Latvijas uzņēmējiem, nozaru profesionāļiem, zinātniekiem.
“Mums kā Eiropai jāapzinās, ka Āfrika nav nekur tālu, tā ir kaimiņkontinents. Ja nepalīdzēsim viņiem attīstīties savā vidē, tad varam gatavoties lieliem un regulāriem migrācijas viļņiem nākotnē. Savukārt uz humānās bāzes varam veidot abpusēji vērtīgas un attīstību veicinošas sadarbības platformas. Latvija kā maza valsts ir elastīga, varam ātri izveidot sadarbības tīklu, turklāt profilēt sevi pasaules mērogā kā zināšanu eksportētājvalsti,” bilst Ieva Jākobsone-Bellomi.
Projekta ietvaros uz Zambijas pilsētu Lusaku bija devusies projekta virsvadītāja un iniciatore, diasporas uzņēmēju, zinātnieku un nozaru profesionāļu kustības #esiLV valdes pārstāve, Dž. Kabota Universitātes (Roma) profesore Ieva Jākobsone-Bellomi, kā arī projekta partnera, Rīgas Biznesa skolas pārstāvji: bakalaura programmu direktors Klaudio Rivera (Claudio Rivera) un RBS sabiedrisko attiecību speciāliste Alīna Anete Birnika. Savukārt uz Vindhuku Namībijā devās #esiLV valdes pārstāvis, uzņēmējdarbības vides un ārvalstu investīciju piesaistes eksperts Ģirts Greiškalns, Pasaules Bankas analītiķis, biedrības “Ar pasaules pieredzi Latvijā” valdes priekšsēdētājs Miks Muižarājs un Masačūsetsas tehnoloģiju institūta pētniece, RBS lektore Paula Elksne.
Klātienes uzņēmējdarbības treniņnometnes galvenie mērķi bija motivēt dalībnieces, sagatavot sertifikācijas programmai, kas projekta ietvaros sāksies vēlāk neklātienē, skaidrot par 21. gadsimta biznesa pamatelementiem, par to, kā veidot komandu, pārdot idejas; informēt par inovāciju nozīmi utt. Pēc tam projekta ietvaros tiks nodrošināta tālāka jauno uzņēmēju apmācība kopā ar Rīgas Biznesa skolas studentēm un jau konkrētu biznesa plānu izstrāde pasniedzēju vadībā neklātienē. Paralēli RBS mācībspēkiem arī RBS studentes darbosies kā mentores, gūstot praktisku pieredzi, strādājot ar biznesa idejām un saņemot atgriezenisko saiti no Namībijas un Zambijas kolēģēm – praktisku izpratni par Āfrikas biznesa vidi, tās problemātiku. Tādējādi tiks sagatavoti jaunie Latvijas speciālisti ar pieredzi Āfrikas kontinentā, kura būs noderīga globālajiem līderiem un uzņēmumu vadītājiem, strādājot 21. gadsimta reģionālajā globalizācijas vidē.
Savukārt 3. novembrī visi interesenti, bet īpaši – uzņēmēji un valsts pārvaldes darbinieki aicināti pieteikties uz vebināru “Sadarbības iespējas Āfrikā: Namībija un Zambija”. Tajā piedalīsies gan projektā iesaistītie eksperti, gan Namībijas un Zambijas vēstniecību pārstāvji, gan Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas pārstāvji. Sīkāk par vebināru un pieteikšanos tam var uzzināt šeit: http://esilv.org/notikums/vebinars-sadarbibas-iespejas-afrika-namibija-un-zambija/
***
Viens no virzieniem, ko Latvijas Republikas Ārlietu ministrija pasludinājusi par prioritāru, ir sadarbība ar Āfrikas valstīm. Tas saskan ar Eiropas Komisijas uzsākto ekonomisko partnerattiecību padziļināšanas procesu starp Eiropas Savienību un Āfrikas kontinentu. Arī Latvijas uzņēmēju vidū pieaug interese attīstīt ekonomiskās saites ar Āfrikas valstīm, īpaši informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, loģistikas, atjaunīgo energoresursu jomās. Savukārt zinātnieki pauduši gatavību iesaistīties ilgtspējīgas pētniecības projektos. Vienlaikus tā ir izcila iespēja darīt mūsu valsti atpazīstamāku, spodrināt valsts tēlu, veidot jaunus kontaktus un sadarbības projektus dažādās jomās. Biedrība “Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai” jeb kustība #esiLV apvieno Latvijas izcelsmes uzņēmējus, zinātniekus un nozaru profesionāļus visā pasaulē, un tās galvenā misija ir būvēt sadarbības tiltus starp latviešu diasporu un Latviju. Turklāt biedrība aktīvi seko līdzi pasaules aktualitātēm. Likumsakarīgi, ka visā iepriekšminētajā kontekstā tieši kustība #esiLV kopā ar sadarbības partneriem ir uzsākusi šādu, Latvijai unikālu projektu.
Projektu “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanā meitenēm un sievietēm Āfrikas kontinentā” realizē biedrība “Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai” jeb kustība #esiLV sadarbībā ar Rīgas Biznesa skolu Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas attīstības sadarbības 2022./2023. gadam grantu projektu ietvarā.
Projektu atbalsta un oficiālie partneri Āfrikā ir “Business Financial Services” Namībijā un Zambijas Attīstības aģentūra.
Projekta lapa “Facebook”: She Rebuilds the World
https://www.facebook.com/esiLVkopiena