Share This Article
Starptautiskajās organizācijās strādājošo profesionāļu forums notiks 5. jūlijā Rīgā, bet pieteikties kā dalībniekam nupat ir pēdējā iespēja. Forumā būs iespēja gan satikt kolēģus no citām organizācijām un valstīm, gan piedalīties tiešās sarunās ar Latvijas valsts pārvaldes pārstāvjiem, gan sniegt savu redzējumu, priekšlikumu un eksperta palīdzību savai valstij.
! Reģistrēšanās anketa un papildu informācija ir pieejama šeit:
https://www.mfa.gov.lv/lv/form/latvijas-profesionalu-2-forums?fbclid=IwAR0yPxfD6a8OqznVgKrLk-t17rmZH9bIiN501dvOold5rxfc1oeceKhn5hI
Reģistrēties aicinām līdz 8. maijam (ieskaitot), vēlāk iesūtītās reģistrācijas anketas tiks izskatītas, ņemot vērā organizatoru iespējas un pasākuma kapacitātes iespējas.
“Ir daudz latviešu, kas strādā starptautiskajās organizācijās Eiropas Savienībā, Eiropas Padomē, ANO un citviet. Es domāju, ka mums šis potenciāls ir jāizmanto, un tas ir abpusēji izdevīgi. Tas ir izdevīgi gan tiem cilvēkiem, kas strādā šajās organizācijās – paplašināt savu kontaktu loku, savu tīklojumu, savas zināšanas, savu redzējumu, gan arī tas ir svarīgi Latvijas valstij, lai mēs zinātu, kur ir iespējams dabūt padomu, konsultāciju, informāciju,” pērn pēc pirmā Starptautiskajās organizācijās strādājošo profesionāļu foruma teica Latvijas Valsts prezidents Egils Levits. “Citas valstis dara to jau sen, sevišķi lielās, vecās Eiropas demokrātijas to dara, un es domāju, ka mums arī tas jādara ļoti aktīvi.”
Jāpiebilst, ka pirmā foruma aizsākums notika vēl gadu agrāk – 2021. gadā, kad 17. augustā Rīgas pilī pēc biedrības “Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai” jeb kustības #esiLV iniciatīvas pirmo reizi ar Latvijas Valsts prezidentu Egilu Levitu tikās pieredzējuši starptautisko organizāciju diasporas nozaru speciālisti un diplomātiskā korpusa pārstāvji, lai apspriestu regulāras un auglīgas sadarbības veidošanu.
“Līdz šim no Latvijas puses izrādītā interese par šādu pieredzes apmaiņu un jaunām idejām ir bijusi visai kampaņveidīga. Šāda domāšana nenes to ieguvumu Latvijas pārvaldei un ārpolitikai, kādu varētu dot konsekvents, pārdomāts sadarbības veids,” toreiz bilda tikšanās iniciatore, #esiLV valdes locekle Elīna Pinto.
Tika nolemts rīkot Starptautiskajās organizācijās strādājošo profesionāļu forumu, kas notika tieši pēc gada – 2022. gada 17. augustā. Rīgā sabrauca vairāk nekā 80 augsta ranga Latvijas izcelsmes eksperti no visas pasaules.
„Ļoti labs ir sadarbības modelis, kad nevalstiskā organizācija sadarbojas ar valsts pārvaldi, tas padara visu elastīgāku, veidojas elastīgs, neformāls tīklojums, kas nāk par labu visiem,” pērn teica Egils Levits, solot, ka otrajā forumā runāsim jau par konkrētākiem sadarbības modeļiem.
Kustība #esiLV šim forumam ir sagatavojusi apspriešanai konkrētas sadarbības līnijas. Šoreiz dalībniekiem, aizpildot pieteikuma anketu, ir arī iespēja izvēlēties, ar kādu ministru vēlētos kopā sēdēt pie apaļā galda.
Paralēli sadarbībai ar Latvijas valsts pārvaldi, ko varētu dēvēt par virsmērķi, neapšaubāmi svarīga ir arī ikdienā dažādās organizācijās un valstīs strādājošo ekspertu satikšanās un jaunu kontaktu dibināšana. Tas palīdz ne tikai lielajos projektos, bet arī ikdienas darbā:
“Pēdējā laikā man ļoti bieži sanāca strādāt ar ANO dažādām aģentūrām. Tad ieraugu tos latviešus dzīvē, un, kad nezināšu, ko darīt, varu viegli uzrakstīt e-pastu, un tas vienmēr ir daudz vērtīgāk, ja tu saņem e-pastu vai telefona zvanu no kāda, ko esi saticis, nekā no pilnīgi sveša cilvēka, par ko tev nav ne mazākās aizdomas, kas viņš tāds ir,” pērn pēc foruma sarunā ar #esiLV bilda Eiropas Komisijas ģenerālsekretāre Ilze Juhansone. “Forums ir fantastiska iespēja savest kopā pasaulē strādājošos latviešus. Ir jāiet abos virzienos – ko mēs varam dot Latvijai, ko mums var dot, bet patiesībā es pievienotu vēl trešo dimensiju – arī savstarpējos kontaktus. Veidojot sadarbību ar Latvijas valsts pārvaldi, mums vienkārši jāmēģina atrast kādi konkrēti jautājumi, nekā mākslīga, bet lietas, kur pieredze, ekspertīze varbūt institūcijās ir noderīga, un caur to arī jau nākamgad būt spējīgiem runāt par konkrētām lietām. Es ļoti izbaudīju visas sesijas, jo tad ieraugi dažādas perspektīvas. Jo mēs katrs domājam savā kastītē, balstoties uz savu pieredzi, institucionālo atmiņu, un šeit tu ieraugi, ka uz lietām var paskatīties arī no citas perspektīvas. Tā ka milzīgs paldies visiem, kas organizēja, milzīgs paldies Elīnai Pinto, kas ir tas garainis, kas visu laiku tur mūs kopā, jo viņā ir šis pozitīvās enerģijas dzinulis.”
Savukārt Baltijas Mediju izcilības centra izpilddirektore Rita Ruduša bija viena no tiem daudziem, kas uzsvēra – nedrīkst dzīvot no foruma uz forumu, darbam jānotiek arī starpposmos: „Domāju, ka Latvijai ir milzīgs resurss, ko iemieso tādi cilvēki, kādus mēs redzējām šodien pasākumā. Ģeogrāfija ir ļoti plaša, un mēs redzam, – jo mums ir tagad arī empīriski dati, kas ir brīnišķīgi, tātad šī kopiena ir izpētīta –, ka šie cilvēki grib līdzdarboties. Atliek tikai paņemt. Ar to paņemšanu līdz šim ir bijis pagrūtāk, tie cilvēki ir gatavi dot, bet nav, kas paņem, bet šis katrā ziņā ir tāds pirmais, es teiktu, diezgan lielais solis uz to, lai šo resursu ne tikai apzinātu un saskaitītu, bet arī reāli sāktu izmantot un arī dotu šiem cilvēkiem kaut ko pretī. Viss sākas ar savstarpēju iepazīšanos, iesākumā bija vārds, iesākumā bija sejas, tagad mēs esam redzējuši vārdu, redzējuši sejas, saprotam, kurš no kurienes, ceram, ka būs vēl lielāka daudzveidība arī ekspertīzes ziņā, un tad nākamais, kas būtu jādara – ir jāveido struktūra, kas veidojas starpposmā, lai nav situācija, ka sapulcējamies reizi gadā, priecīgi cits citu satikt, un viss.”
Forumu organizē Ārlietu ministrija sadarbībā ar Valsts prezidenta kanceleju, Valsts kanceleju, Pasaules brīvo latviešu apvienību un partnerībā ar biedrību “Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai” jeb kustību #esiLV.
Forums norisināsies 2023. gada 5. jūlijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Rīgas pilī un Valsts prezidenta Jūrmalas rezidencē.
#DiasporasNVO2023