Share This Article
Pirmā Latvijas un Āfrikas sadarbības projekta “She Rebuilds the World” (“Viņa pārveido pasauli”) pirmais posms noslēdzies! Apliecinājuma sertifikātus par sekmīgi pabeigtām mācībām saņēma 67 Namībijas un Zambijas jaunās uzņēmējas.
23. maijā sertifikātus par sekmīgu dalību un praktiskas iedvesmas dāvanas saņēma 33 Namībijas sievietes, bet 30. maijā – 34 Zambijas pārstāves. Kopumā projekta laikā (klātienes mācību treniņnometnē, tiešsaistes darbnīcās un tiešsaistes apmācību kursā) apmācītas 76 sievietes.
Klātienes nometnē pērn rudenī un vairāku mēnešu tālsaistes mācībās pie #esiLV ekspertiem un “Riga Business School” pasniedzējiem Namībijas un Zambijas jaunās sievietes mācījās uzņēmējdarbības prasmes un apguva citas vērtīgas zināšanas, kas ļaus viņām uzlabot gan savu, gan savu kopienu dzīvi. Tas ir arī viņu sapnis.
“Mums kā Eiropai jāapzinās, ka Āfrika nav nekur tālu, tā ir kaimiņkontinents. Ja nepalīdzēsim viņiem attīstīties savā vidē, tad varam gatavoties lieliem un regulāriem migrācijas viļņiem nākotnē. Savukārt uz humānās bāzes varam veidot abpusēji vērtīgas un attīstību veicinošas sadarbības platformas. Latvija kā maza valsts ir elastīga, varam ātri izveidot sadarbības tīklu, turklāt profilēt sevi pasaules mērogā kā zināšanu, inovatīvu pieeju tradicionālajām tautsaimniecības nozarēm un digitālo pakalpojumu eksportētājvalsti. Āfrika, kas šobrīd veido savu vienoto tirgu – Āfrikas kontinentālo brīvās tirdzniecības zonu, ir lieliska vieta, kur piepildīt uzņēmējdarbības sapņus un centienus,” uzsver projekta iniciatore un virsvadītāja, #esiLV valdes locekle Ieva Jākobsone-Bellomi.
Viņa arī uzsver mazo un vidējo uzņēmumu nozīmi: “Liela daļa tā, ko redzam ikdienas ziņās un par ko tiek spriests biznesa un menedžmenta kursos, attiecas uz lielajām kompānijām. Un tomēr “biznesa ainavu” lielākoties veido mazo uzņēmumu īpašnieki, uzņēmēji, kas aizrautīgi un no sirds dara savu lietu. 95–97% sastāda mazās un vidējās kompānijas. Un tieši viņi ir tie, kas silda ekonomiku, notur to, kad milzīgie koncerni cieš krahu – dēļ kā sašūpojas visas valsts ekonomiskā stabilitāte. Mēs vēlamies palīdzēt tieši šiem mazajiem uzņēmumiem paaugstināt savu potenciālu, kļūt stabiliem un plaukstošiem. Jo aiz nogurdinošām ikdienas raizēm un darba ir aizrautība, mērķtiecība, sapņi. Bērnības sapņi. Cerība ne tikai ņemt, bet arī dot. Cilvēkiem, sabiedrībai. Āfrikai, pasaulei.”
Sapnis dot ir arī Hildai Nengvai Ingo no Zambijas, kurai šis projekts devis iespēju attīstīt zemesriekstu sviesta ražošanu: “Man kopš bērnības garšojuši zemesrieksti, bet es nekad nedomāju, ka tas reiz pārvērtīsies par gluži lietišķu aizraušanos! Sākumā tirgū pirku zemesriekstus, notīrīju, apgrauzdēju, nesu tos sagrūst sviestā, tad iepakoju un pārdevu draugiem, kaimiņiem un ikvienam, kas vēlējās. Ar to nodarbojos divus gadus. Strādāju, krāju naudu, lai varētu iegādāties savu iekārtu zemesriekstu sviesta ražošanai, ģimene man palīdzēja iegādāties arī iepakojumus. Nu ar iekārtas palīdzību es ražoju zemesriekstu sviestu katru vakaru un pa naktīm, pēc tam to pārdodot. Ar vīra atbalstu esmu pabeigusi arī mācības un jūnijā saņemšu diplomu publiskās pārvaldības jomā. Paldies par iespēju piedalīties šajās mācībās, kas aptvēra dažādas tēmas: biznesa plānošana, mārketinga stratēģija, finanšu menedžments un klientu serviss. Jāsaka, es uzsūcu visas zināšanas kā sūklis! Visu pierakstīju, uzdevu jautājumus. Šobrīd domāju ieviest dažādus uzlabojumus un jaunas stratēģijas, reģistrēt savu preci. Plānoju iepirkt iekārtas un veidot nelielu komandu. Mans sapnis ir veikt piegādes gan vietējam, gan starptautiskajam tirgum, un daļu no peļņas atdot sabiedrībai, ziedojot veco ļaužu namiem, bērnu namiem un slimnīcām.”
Viens no “She Rebuild the World” organizatoru komandas uzdevumiem ir aizraut ar biznesa domāšanu ne tikai uzņēmējdarbības studentus, bet arī citu akadēmisko disciplīnu pārstāvjus: inženierus, matemātiķus, ķīmiķus, vēsturniekus, modes speciālistus. Viena no tiem ir arī Namībijas Zinātnes un tehnoloģiju universitātes studente Peneijambeko Paulus jeb Penija, kas šovasar iegūs bakalaura grādu ķīmijā. “Kad man mugurā nav laboratorijas halāts un neesmu skolā, parasti ceļoju un atklāju jaunas vietas savā zemē, paralēli arī skatos un domāju, kā varētu uzlabot dzīvi šeit, īpaši uzņēmējdarbības ziņā. Mana biznesa ideja ir – radīt “jūraszāļu impēriju”, kā es to mēdzu dēvēt. Plānos ir izmantot jūraszāles vairākās sfērās, jo tām patiesībā ir ļoti daudzveidīgs pielietojums. Šī ideja man radās projekta “She Rebuilds the World” mācību nometnē, kuras laikā secināju – kaut arī jūraszālēm ir daudz priekšrocību un dažāds pielietojums, manā valstī tās izmanto tikai ļoti šaurā aspektā. Potenciāli šis var kļūt par lielisku izrāvienu ilgstpējīgas ekonomikas ziņā. Šis projekts bija iespēja sākt reāli darīt to, ko dziļi iekšā zināju, ka man vajag. Man bija pārsteigums, ka atklāju – man labi padodas dibināt kontaktu tīklu. Līdz tam šķita, ka esmu ļoti kautrīga, bet nu man ir ne tikai lietišķie kontakti, bet arī īstas draudzības ar citām studentēm gan no Zambijas, gan Latvijas. Tas viss, jo mūs vieno kopīgas intereses.”
Par projektu tā iniciatore un galvenā projekta vadītāja Ieva Jākobsone-Bellomi stāstīja arī Namībijas sabiedriskās televīzijas raidījumā “Good Morning, Namibia”, kā arī Zambijas sabiedriskajā televīzijā:
***
Vairāk par projektu lasiet: https://www.lsm.lv/…/25.03.2023-afrikas-sievietes…/ (pieejams arī angliski: https://eng.lsm.lv/article/features/features/18.04.2023-latvian-project-she-rebuilds-the-world-makes-an-impact-in-africa.a505146/ )
Kā arī mūsu mājaslapas ziņās un rakstos.
Projektam “She Rebuilds the World” līdzi var sekot tā “Facebook” lapā: https://www.facebook.com/profile.php?id=100085039825854
Pirmo Āfrikas un Latvijas sadarbības projektu realizēja diasporas uzņēmēju, zinātnieku un starptautisko organizāciju profesionāļu kustība #esiLV sadarbībā ar “Riga Business School” ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas finansiālo atbalstu.