Share This Article
Kustība #esiLV aizsāk “Mentoru programmu Latvijas jauniešiem starptautiskajās organizācijās”. Latvijas jaunā paaudze šobrīd salīdzinoši maz pārstāvēta starptautiskajās organizācijās – jauniešiem trūkst viegli pieejamas apkopotas informācijas par prakses iespējām, zināšanu par šīm organizācijām un to institūcijām un iedrošinājuma vai atbalsta pieteikšanās procesā – to ar šo programmu sāksim labot.
Programmas ietvaros kopā darbosies mentori – Latvijas izcelsmes starptautisko organizāciju profesionāļi un jaunieši gan no Latvijas, gan diasporā.
“Divdesmit gadus kopš Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai mums jādomā par paaudžu maiņu un plašāku pārstāvību Eiropas civildienestā. Man īpaši svarīgi uz to iedrošināt reģionu jauniešus. Atbalstot studentus un jaunos profesionāļus, kas sper pirmos soļus starptautiskajā vidē, mēs atbalstām savu valsti – jauniešiem iegūstot pieredzi starptautiskajās organizācijās un to ieguldot Latvijas labā, sniegtais atbalsts atgriezīsies ar uzviju,” saka projekta idejas autore, kustības #esiLV valdes locekle Elīna Pinto, kurai ir daudzu gadu darba pieredze starptautiskajās organizācijās un kura arī pati palīdzējusi jaunajiem praktikantiem.
Programmā būtiska loma atvēlēta mentoriem – cilvēkiem, kas jau strādā kādā no starptautiskajām institūcijām un ir gatavi atbalstīt jaunos censoņus. Jau šobrīd programmai pieteikušies mentori no Eiropas Komisijas, Eiropas Savienības tiesas, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD), ANO, Eiropas Ekonomikas un Sociālo lietu komitejas u.c. institūcijām Briselē, Parīzē, Ženēvā, Ņujorkā un citviet.
Programma ir atvērta un tai jebkurā brīdī var pieslēgties kāds starptautisko organizāciju profesionālis kā mentors vai arī jaunietis, kas interesējas par prakses iespējām (pieteikšanās un prakses vietu saraksts: https://esilv.org/mentorings/ )
Programmas koordinatore ir Karīna Karu, kura pati ir bijusi praktikante gan Eiropas Padomes Latvijas pārstāvniecībā Strasbūrā, gan šobrīd – Eiropas Komisijas Eiropas Inovāciju padomē.
“Esot šeit, redzu, ka no Latvijas te ir vismazāk praktikantu. Ir tāda kā savdabīga “demogrāfiskā krīze”. No Lietuvas, piemēram, ir piecpadsmit, no Latvijas – tikai četri. Tas parāda, cik liels ir jauno, potenciālo speciālistu iztrūkums nevis “uz papīra”, bet realitātē,” uzsver Karīna Karu. “Pieredze starptautiskā vidē dod milzīgu pieredzi un zināšanas gan profesionālā ziņā pašam, gan arī savai valstij – jo mēs katrs starptautiskā organizācijā pārstāvam savu valsti. Un mums ir ļoti svarīgi tur būt. Ne jau Eiropas Savienība mūsu labā kaut ko darīs, mums pašiem ir jādara. Esot daļa no institūcijas, var dot politisko pienesumu, kas galarezultātā ietekmēs katru vienu Latvijas iedzīvotāju. Ja mēs paši neiesim sevi pārstāvēt un lemt, kāds cits izlems mūsu vietā.”
Karīna Karu uzsver, ka ir svarīgi, ja kāds zinošs profesionālis no attiecīgās institūcijas var palīdzēt ieinteresētajam jaunietim – gan pareizi uzrakstīt pieteikumu, gan pastāstīt par dažādām norisēm, gan sniegt arī praktiskus padomus par iedzīvošanos mītnes valstī, gan, galu galā, noticēt savai profesionālajai varēšanai. Atbalsts tiks sniegts gan informatīvos vebināros, gan praktikantiem piemeklējot atbilstošu mentoru 1:1 sadarbībai.
Viena no mentorēm, kas gatava palīdzēt praktikantiem savā darbavietā, ir Eiropas Ekonomikas un Sociālo lietu komitejas Cilvēkresursu direkcijas Personāla atlases un karjeras virzības nodaļas vadītāja Edīte Krūze. Viņa aicina to darīt arī savus kolēģus: “Viens no iemesliem, kāpēc piedalos – jo redzu, cik maz ir pārstāvētas Baltijas valstis, īpaši Latvija, atšķirībā no Eiropas centrālajiem un dienvidu reģioniem. No savas puses gribu veicināt jauniešu iesaisti, atbalstīt ar padomu.” Viņa uzskata, ka interese par praksi un darbību starptautiskajās institūcijās nav liela savā ziņā tāpēc, ka nav informācijas par to, kā tās vispār funkcionē, ko dara, savukārt daudziem jauniešiem mēdz būt aizspriedumi, ka darbs Eiropas institūcijās ir ļoti birokrātisks un garlaicīgs: “Tā nav! Manā darbā man neviena diena nelīdzinās citai. Turklāt te ir tik daudz tā saucamo horizontālo jeb paralēlo iespēju gan izglītoties, gan realizēt savas prasmes. Piemēram, es esmu moderējusi dažādus seminārus, kas it kā nav saistīts ar tiešo darbu. Iespēju ir daudz, arī izglītības ziņā. Tāpēc prakse ir ļoti laba lieta, tā ļauj patestēt, paskatīties, kā kas notiek, saprast, vai tas patīk un interesē.”
Programmā paredzēts vienuviet apkopot ziņas par prakses iespējām, gan sniegt mentoru atbalstu ārvalstīs, gan vadīt izglītojošus un atbalstošus tālsaistes seminārus.
Vienu no tiem vadīs Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdētāja, iepriekš Eiropas Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorāta Latviešu valodas (2006–2012) un angļu valodas (2012–2021) nodaļu vadītāja Valda Liepiņa, kura ir arī viena no projekta padomniecēm jau no paša idejas sākuma: “Es atceros, kā bija, kad gatavojos konkursam Eiropas Savienības iestādē, cik mēs visi tur bijām apmulsuši! Tad nu šobrīd ir tā brīnišķīgā iespēja mums jau kā pieredzējušiem cilvēkiem dalīties zināšanās un pieredzē, ko esam guvuši pa šiem gadiem. Ir dažādi knifi, piemēram, kā vadītāja es varu pastāstīt, ko nekādā gadījumā nerakstīt motivācijas vēstulē!”
Par šiem jautājumiem tālsaistes seminārs paredzēts 9. septembrī (kopā ar jaunāko politikas analītiķi no OECD Elīnu Smetaņinu), taču pirmais seminārs programmas ietvaros notiks jau 28. augustā plkst. 10.00, kad par prakses iespējām Eiropas Komisijā stāstīs Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre. Saruna tiks pārraidīta kustības #esiLV “YouTube” kanālā un #esiLV “Facebook” lapā: https://www.facebook.com/esiLVkopiena Sarunas laikā būs iespēja iesūtīt jautājumus, bet pēc tiešsaistes būs pieejams arī ieraksts.
Pirmo semināru saraksts pieejams šeit: https://esilv.org/pirmie-seminari-mentoru-programmai/
Saskaņā ar LU pētījumu “Latvijas profesionāļu iesaiste diasporas diplomātijā un tīklojumu diplomātijas potenciāls” (LU, 2022) starptautiskajās organizācijās strādājošie Latvijas profesionāļi ir ieinteresēti un gatavi ieguldīt savu pieredzi un zināšanas Latvijā, īpaši atbalstot jauniešu iespējas. To apliecina arī #esiLV pieredze, apzinot profesionāļu viedokļus divos Starptautisko organizāciju profesionāļu forumos Rīgā 2022. gadā, 2023.un 2024. gadā.
Tādēļ arī kustības #esiLV mentoru projekta mērķis ir stiprināt sadarbību starp starptautiskajās organizācijās strādājošajiem Latvijas diasporas profesionāļiem un jauniešiem Latvijā un diasporā, kuri ieinteresēti praktizēties starptautiskajās organizācijās. Tā tiks radīta iespējas veicinoša vide, kas ar diasporas profesionāļu zināšanu pārnesi atvieglos jauniešu iespējas iegūt Latvijai noderīgu starptautisku publiskās pārvaldes pieredzi, kā arī sekmēs jauniešu personīgo un profesionālo attīstību ar mērķi ieguldīt Latvijas attīstībā un starptautiskajā ietekmē. Programma nodrošinās profesionālās pieredzes apmaiņu un zināšanu pārnesi, ļaujot Latvijas jauniešiem ar diasporas mentoru un informatīvu semināru palīdzību smelties drosmi un pieredzi, un veicināt Latvijas atpazīstamību pasaulē.
Projekta sadarbības partneri Latvijā ir Vidzemes augstskola un Rīgas Juridiskā augstskola.
Lai aizsāktu programmu, tās izstrādei saņemts Latvijas valsts budžeta finansējums “Pilsoniskās līdzdalības veicināšanas programmas diasporas NVO darbības atbalstam” ietvaros. Turpmāk programma darbosies ar mentoru brīvprātīgo darbu un esiLV piesaistītajiem ziedojumiem.
Sīkāk par programmu, kā arī par iespējām pieteikties gan mentoriem, gan praktikantiem:
https://esilv.org/mentorings/
E-pasts: mentor@esil.lv
Informācijai par projekta gaitu var sekot:
https://esilv.org/
https://www.facebook.com/esiLVkopiena
#DiasporasNVO2024
Sabiedrības integrācijas fonds