Share This Article
Nule kā Zambijas galvaspilsētā Lusakā pulcējās vietējās un Zimbabves jaunās uzņēmējas, lai svinīgā un sirsnīgā ceremonijā no Latvijas ekspertiem saņemtu sertifikātus par dažādu programmu sekmīgu apguvi. Gan klātienē Lusakā, gan tālsaistē kopā ar Latvijas studentiem jaunās sievietes, kas vēlas uzlabot savu un savu kopienu dzīvi, mācījās pie Latvijas speciālistiem pirmā Latvijas un Āfrikas valstu attīstības sadarbības projekta “She Rebuilds the World” (“Viņa pārveido pasauli”) otrās sezonas ietvaros.
Viena no “Sieviešu līderības programmas”sertifikāta saņēmējām Nambela Besija (Nambela Bessy) ir no Mpikas Zambijā. Viņa dibinājusi un vada organizāciju “Alinaswe Foundation”, kas iepazīstina ar datorprasmēm jauniešus nabadzīgās, attālās lauku kopienās. Nambela veltī siltus pateicības vārdus projekta virsvadītājai un daudzu sieviešu iedvesmotājai Ievai Jākobsonei: “Paldies par to, ka ieraudzīji manī to, ko pati nespēju saredzēt un par ceļa rādīšanu un virzīšanu uz maniem mērķiem! Jūsu komandas atbalsts un iedrošināšana ir mainījuši visu. Turpiniet iedvesmot pārmaiņām! “She Rebuilds the World” komanda ir bijis manas izaugsmes katalizators, turklāt lieliska sieviešu kopiena. Patiešām, “She Rebuilds the World” ir kā manas sirds mājas!”
Nambela Besija par projektu “She Rebuilds the World” un savu ieguvumu no tā aprīlī vēstīja arī ietekmīgajā samitā “Connected Afrika Summit” Kenijā, Nairobi, kas ļāva iegūt nepastarpinātu priekšstatu par projekta nozīmību un nepārvērtējamo Latvijas lomu tajā, kā arī projekta nozīmību Latvijas tēla veidošanā Āfrikas kontinentā.
(sīkāk par samitu Kenijā un projekta virsvadītājas dalību Latvijas delegācijā lasiet: https://esilv.org/ar-she-rebuilds-the-world-iepazistinam-samita-kenija/
Sāra Ngoma Bveupe (Sarah Ngoma Bweupe) ir jauna sieviete Zambijā, kas savā dzimtenē vada galdniecības uzņēmumu. Arī pati pēc amata ir galdniece un būvuzraudze. Viņai šī ir otrā sezona “She Rebuilds the World” projektā, pērn viņa kustības #esiLV šī projekta sadarbības partnera “Riga Business School” pasniedzēju vadībā tālsaistē apguva uzņēmējdarbības prasmes. Bet viņa allaž jutusi vēlmi iedrošināt arī citas sievietes savā valstī, bieži piedalās dažādas pasākumos, runā Zambijas medijos. Šosezon viņa izvēlējās uzņēmējdarbības mentoringa programmu (“Train the Trainer”), sertificētu Rīgas Tehniskajā universitātē, lai varētu apmācīt sievietes savā reģionā.
Jāpiebilst, ka tāds ir arī projekta autoru mērķis – likt uzsvaru uz holistisku pieeju: projekts nav tikai Āfrikas jauno sieviešu apmācība uzņēmējdarbības prasmēs, bet gan biznesa vides veidošana, dalīšanās pieredzē, sadarbības tīkla veidošana gan starp Ziemeļeiropu un Āfriku, gan starp Āfrikas uzņēmējām, dodot viņām atbalstu un stipru pamatu savu ideju un kopienu attīstībā, tādējādi uzlabojot apstākļus savās valstīs.
““Train the Trainer” intensīvais kurss man deva iemaņas un zināšanas, kas nepieciešamas, lai kļūtu par efektīvu mentoru, un tagad esmu starptautiski atzītas Eiropas universitātes sertificēta mentore!” priecājas Sāra. “Šis pieturpunkts nav vienkārši mans personīgais sasniegums, bet gan solis uz priekšu manos centienos paplašināt sieviešu iespējas un tiesības. Es allaž ar nepacietību gaidu jaunas opcijas , lai atbalstītu un uzlabotu sieviešu stāvokli ar dažādu atbilstošu programmu palīdzību, un mani iedvesmo neticamais potenciāls, kurš mums ir un kurš tiek mūsos atraisīts, lai radītu izmaiņas ilgtermiņā.” Sāra Zambijā daudz stāstījusi par Latvijas projektu un par zināšanām, ko ieguvusi, pateicoties Latvijas ekspertiem.
Zambijas dalībnieces projektā izceļas ar daudzskaitlīgumu un aktīvo dalību. Piemēram, šogad vienai no projekta uzņēmējdarbības programmām bija pieteikušās 423 pretendentes, lai gan vietu skaits bija tikai 30.
“Šī gada dalībnieces ir citādākas – drošākas, pārliecinātākas,” ar pirmo sezonu salīdzina projekta iniciatore un virsvadītāja, kustības #esiLV valdes locekle un valsts tēla domnīcas vadītāja Ieva Jākobsone. Viņa piemin arī kādu citu pozitīvu tendenci: “Daudz pieteikumu šogad bija, pateicoties pērnās sezonas dalībnieču ieteikumiem – arī tas ļauj sajust, ka ejam pareizā virzienā un strādājam kvalitatīvi un jēgpilni.”
Interesi par projektu, tā radītās pārmaiņas pozitīvi novērtējusi arī vēstniecība. “Rakstu, lai izteiktu vislielāko pateicību par projekta “She Rebuilds the World”, kas virzīts uz uzņēmējdarbības prasmju attīstīšanu, sieviešu iespējošanas programmu, kura sniedz zināšanas par sieviešu tiesībām un iespējām. Ņemot vērā projekta augošos panākumus, vēlreiz izsaku savu nemainīgi lielāko iespējamo atbalstu šai programmai. Tas patiesi nostiprinās saites starp Zambiju un Latviju, un arī jūsu cienījamo organizāciju. Lūdzu, pieņemiet manus visdziļākās cieņas apliecinājumus,” tā sirsnīgi raksta Zambijas Republikas vēstniece Gledisa Nevena Lundve (Gladys Neven Lundwe) savā oficiālajā vēstulē.
Atbalstu projektam vēstulē izteikusi arī Zimbabves vēstniece Priscilla Misihairabvi-Mušonga (Priscilla Misihairabwi-Mushonga): “Es vēlos izteikt patiesu prieku par projekta “She Rebuilds the World” uzsākšanu Zimbabvē 2023./2024. gadā. Sieviešu iedvesmošana un uzņēmējdarbības prasmju vairošana ir ļoti svarīgi aspekti Zimbabves ekonomikas attīstībai un iesaistei starptautiskajā tirgū. “She Rebuilds the World” ir svarīga sadarbības iniciatīva, kas savieno Āfrikas un Eiropas pasaules daļas un ļauj dalīties ar zināšanām, kā arī iedvesmo un apvieno topošās uzņēmējas un ambīcijām apveltītās sievietes visā Āfrikas kontinentālajā brīvās tirdzniecības zonā. Lūdzu, pieņemiet manu atbalstu projekta turpināšanai nākotnē, stiprinot Zimbabves un Latvijas sieviešu sadarbību!”
Jāpiebilst, ka Zimbabve ir projekta jaunpienācējvalsts otrajā sezonā. Rudenī projekta virsvadītāju, #esiLV valdes pārstāvi Ievu Jākobsoni un citus projekta pārstāvjus laipni uzņēma gan Zimbabves Ārlietu ministrijas, gan Sieviešu tiesību, mazo un vidējo uzņēmumu un kopienu attīstības ministrijas pārstāvji. Ministre Monika Mutsvangva (Monica Mutsvangwa) apliecināja pilnīgu atbalstu un ieinteresētību, augstu novērtējot potenciālo augsto ieguldījumu projekta attīstībā. Kopējā sarunā ar vietējām uzņēmējām izkristalizējās konkrētas vēlmes un vajadzības.
Savukārt ar Zimbabves Nacionālo zinātņu un tehnoloģiju universitāti jau tika parakstīts oficiāls dokuments sadarbības uzsākšanai un uzticēšanās apliecināšanai – savstarpējās saprašanās memorands.
Par Zimbabvei doto iespēju Zimbabves uzņēmējām piedalīties projektā un veidot sadarbības kontaktus ar Zambijas un Namībijas jaunajām uzņēmējām un līderēm klātienes noslēguma ceremonijā 17. maijā Lusakā pateicību pauda arī Zimbabves vēstniece Zambijā Čeritija Čaramba (Charity Charamba), kura veltīja laiku projekta dalībniecēm no Zimbabves – viņām ceļā uz pasākumu bija jāpavada 10 stundas ceļā no Zimbabves galvaspilsētas Harāres.
Klātienē Lusakā svinīgā ceremonijā sertifikātus saņēma 72 projekta dalībnieces no Zambijas un Zimbabves. Piedalījās arī Latvijas eksperti un projekta komandas pārstāvji, kā arī vietējie sadarbības partneri. Pasākumā Zimbabves un Zambijas jaunās uzņēmējas prezentēja savas biznesa idejas žūrijai, kuras sastāvā bija Lusakas Universitātes un “Riga Business School” mācībspēki. Pagājušā gada oktobrī Lusakas Universitātes vicekanclers Pinalo Čifvanakeni (Pinalo Chifwanakeni) piešķīra VC finansējumu biznesa idejām viena miljona kvaču (nepilnu 35 000 eiro) apmērā. Jaunās uzņēmējas sadarbībā ar Lusakas Universitāti turpinās darbu pie biznesa ideju pilnveidošanas, lai iegūtu šo finansējumu. Tādējādi SRW projekts ir ieguvis ilgtspējīgu darbības iespēju Zambijā.
Lusakas Universitātes vicekanclers Pinalo Čifvanakeni piedalījās arī noslēguma ceremonijā klātienē, un savā runā mudināja kursu absolventes radīt vērtības, pilnveidojot savas idejas un rodot risinājumus praktiskajām problēmām.
Rudenī Lusakā notika Latvijas ekspertu vadītas klātienes darbnīcas, kā arī lekcijas un pieredzes stāsti. (vairāk par Latvijas ekspertiem un par klātienes pasākumiem Zambijā lasiet: https://esilv.org/she-rebuilds-the-world-sosezon-vel-verienigak-zambija-un-zimbabve/ )
Savukārt uzņēmējdarbības prasmes vairākus mēnešus sievietes apguva tālsaistē pie kustības #esiLV šī projekta sadarbības partnera “Riga Business School” pasniedzējiem kopā ar Latvijas studentiem.
Šīs sezonas jaunums – mentoringa programma. Šī kompetenču programma domāta tām sievietēm, kas pērn jau absolvējušas uzņēmējdarbības prasmju kursu un piedalījušās citās lekcijās un darbnīcās, un tagad vēlas paaugstināt kvalifikāciju, lai vēlāk jau pašas apmācītu citus savās kopienās un valsts reģionos.
Savukārt tām Zambijas sievietēm, kas ierobežoto vietu skaita dēļ netika šajās programmās, bija iespēja piedalīties tālsaistes testa programmās, lekcijas vērojot tiešsaistē vai ierakstā: programmā “DigiTech” (finanšu lasītprasme, digitālie rīki) un sieviešu iedvesmas un līderības programmā.
No Zambijas puses projekta sadarbības partneri ir Lusakas Universitāte, Mazo un vidējo uzņēmumu attīstības ministrija, Tirdzniecības un rūpniecības ministrija, Zambijas Attīstības aģentūra.
13. maijā svinīga noslēguma ceremonija notika arī Namībijas galvaspilsētā Vindhukā, savukārt jūnijā tiešsaistē saslēgsies Latvijas eksperti un Zimbabves absolventes.
Projekti iniciatori un realizētāji ir biedrība “Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai” (kustība #esiLV, kas apvieno Latvijas izcelsmes nozaru profesionāļus, zinātniekus un uzņēmējus).
Plašāk par projekta šo sezonu lasiet: https://esilv.org/latvija-afrika-gust-zinasanu-valsts-telu/)
Vairāk par projektu var uzzināt rakstos #esiLV mājaslapā: https://esilv.org
Projekta aktualitātēm var sekot tā sociālo tīklu lapā: https://www.facebook.com/sherebuildstheworld
Projekts saņēmis Ārlietu ministrijas finansējumu 2023. gadā no attīstības sadarbības budžeta.