Share This Article
Jaunas valstis, jaunas iespējas un izaicinājumi – kustības #esiLV iniciētais un realizētais pirmais Latvijas–Āfrikas attīstības sadarbības projekts “She Rebuilds the World” (“Viņa pārveido pasauli”) sāk trešo sezonu, iekļaujot jaunas mērķvalstis un piedāvājot vairākas jaunas izglītības programmas. Zīmols īsā laikā guvis plašu atpazīstamību vairākās Āfrikas valstīs, pieprasījums pēc Latvijas ekspertu zināšanām aug un līdz ar to arī – Latvijas pozitīvā atpazīstamība.
Trešajā sezonā projekts turpina paplašināties, līdztekus Namībijai aptverot arī Etiopiju un Ruandu. Iepriekšējā sezonā projekts aptvēra Namībiju, Zambiju un Zimbabvi.
Pieprasījums pēc Latvijas ekspertu zināšanām ir liels, savukārt latviešu radītais zīmols “She Rebuilds the World” (“Viņa pārveido pasauli”) jau guvis milzīgu atpazīstamību.
Projekts šosezon galvenokārt paredzēts sievietēm, kas vēlas apgūt uzņēmējdarbības un vadības prasmes, kā arī gūt zināšanas citās jomās: finanšu pārvaldībā, digitālajā pratībā, tiesībās, mārketingā utt. Tāpat fokusā ir ilgtspējīga, vietējo partneru atbalstīta ekosistēma katrā no valstīm, kā arī Āfrikas sieviešu uzņēmēju tīklu veidošana, lai izmantotu Āfrikas kontinenta Brīvās tirdzniecības līguma priekšrocības.
“Projekts ļauj veidot starpkontinentālu sadarbības tīklu. Mēs palīdzam Āfrikas sievietēm pašapzināties, gudri veidot savu uzņēmējdarbību, tādējādi stiprinot savu kopienu ekonomiku un paaugstinot izglītības līmeni,” saka projekta virsvadītāja, kustības #esiLV valdes locekle un valsts tēla domnīcas vadītāja Ieva Jākobsone. “Šis projekts ir viens no spilgtākajiem, kas prezentē Latviju kā gudru, inovatīvu un uzņēmīgu valsti. Globalizācija turpinās, Āfrikas kontinents spēlēs arvien lielāku lomu. Par to jau šobrīd liecina ASV, Ķīnas un Eiropas sāncensība šajā virzienā. Tās ir pagaidām tikai nojaušamu, bet katrā ziņā milzīga mēroga sadarbības iespējas, kuras nedrīkstam laist garām. Un ilgtspējība – tas ir viens no galvenajiem atslēgvārdiem.”
“Mums nevajag labdarību, mums vajag partnerību, sadarbību, kas balstīta uz ilgtermiņa stratēģiju,” uzsver arī aviācijas jomas profesionāle un sociālā uzņēmēja Mērsija Makau no Nairobi (Kenija). Kenija šobrīd ir viena no valstīm, kas cerīgi raugās uz iespēju tikt iekļautām SRW projektā.
“Ekonomiskās attīstības un uzņēmējdarbības vide katrā valstī ir atšķirīga, tāpēc katrai jāveido sava pieeja. Bet nav šaubu, ka uzņēmējdarbībai jābūt ekonomiskās attīstības centrā, un sadarbība ar mazo uzņēmumu īpašniekiem un neformālās ekonomikas mazināšana ir galvenie soļi uz nākotnes labklājību katrā Āfrikas valstī,” saka Ieva Jākobsone.
Triju gadu laikā izveidojusies laba sadarbība ar Āfrikas valstīm augstākajā līmenī – projektu atbalsta valdības, universitātes, nopietnas uzņēmēju organizācijas. Saņemts oficiāls Namībijas, Zambijas un Zimbabves vēstnieku atbalsts un pateicības.
“Šī projekta īpatnība ir tā dalībnieču ciešā kopāturēšanās, sisterhood (māsība) – sievietes viena otru ļoti atbalsta, palīdz, arī labprāt mācās tālāk, apgūst nākamo pakāpi, kļūstot par SRW un Rīgas Tehniskās universitātes sertificētām trenerēm, lai varētu jau pašas apmācīt uzņēmējdarbības un vadības prasmēs sievietes no reģioniem. Ir vairākas grupas sociālajos tīklos, kur notiek gan apmaiņa ar idejām un pieredzi, gan jaunu plānu kalšana,” stāsta Ieva Jākobsone.
Šogad projektam saņemts fokusētāks finansējums (Namībijai, Etiopijai, Ruandai, izslēdzot Zambiju un Zimbabvi), tomēr projekta virsvadītāja teic – apstāties pusceļā nedrīkst, jo pieprasījums ir ļoti liels, projekts ir apjomīgs un arvien aug, rezultāti ir pārspējuši cerēto. Organizācija meklē iespējas pieteikties Eiropas Savienības finansētiem projektiem, savu tiesu palīdz arī Āfrikas valstu sadarbības partneri, atbalstot pēcprogrammu aktivitātes.
Ieva Jākobsone aicina projektā iesaistīties arī Latvijas mācībspēkus, ekspertus, uzņēmējus: “Galu galā Āfrika ir vēl neapjaustu sadarbības iespēju lauks, un mēs esam vieni no pirmajiem celmlaužiem!”
Programmas
Šosezon ir gan jau ierastās programmas, gan arī pērn testētās un uzlabotās jaunās programmas, kas būs pieejamas projekta dalībniecēm gan tiešsaistē, gan ierakstā.
Jau trešo sezonu notiks Uzņēmējdarbības izglītības programma, kas sāksies, kā ierasts, ar klātienes nometni, šogad tikai Namībijā – galvaspilsētā Vindhūkā un šogad arī divos reģionos. Tās vadīs “Train the Trainer” programmā apmācītās iepriekšējo sezonu absolventes un sadarbības partnera “Riga Business School” pārstāvji. Vēlāk no 2025. gada janvāra līdz maijam sekos “Riga Business School” sertificētais apmācību kurss profesora Maikla Velsa vadībā. Lai saņemtu sertifikātu, apmācāmajām sievietēm ne tikai cītīgi tiešsaistē jāpiedalās lekcijās, bet noslēgumā jāizveido un jāprezentē biznesa plāns potenciālajiem investoriem, kā arī biznesa idejas komercializācijas plāns.
Pateicoties sadarbības partneriem Āfrikas valstīs, projekta dalībniecēm tiks nodrošinātas arī pēcprogrammas aktivitātes – tā, piemēram, Lusakas Universitāte nodrošina riska kapitāla finansējumu biznesa idejām, bet Namībijas Investīciju veicināšanas un attīstības padome nodrošinās pēcprogrammu aktivitāšu finansējumu. Šādi, atšķirībā no daudziem citiem attīstības sadarbības projektiem, tiek nodrošināta projekta ilgtspēja un tiek veidotas tā ekosistēmas nacionālajās biznesa vidēs, Āfrikas partneriem iesaistoties projektā kā līdzvērtīgiem sadarbības partneriem.
Treneru apmācības programma “Train the Trainer” – Rīgas Tehniskās universitātes sertificēta programma, kas īpaši pielāgota projektam “She Rebuilds the World”, tika īstenota jau pērn. Programma ir paredzēta kā nākamais solis, apmācot tās dalībnieces, kas izgājušas pamata apmācību uzņēmējdarbības un vadības prasmēs SRW projektā. Tas, ka 3. sezonas reģionālās nometnes Namībijā vadīs un īstenos pērnā gada šīs programmas absolventes, apliecina šīs programmas nozīmīgumu – apmācītās sievietes tālāk apmāca citas sievietes arī reģionos.
Digitālo prasmju programma – 10+ darbnīcu sērija par digitālajiem rīkiem, kas pieejami uzņēmējiem un uzņēmumiem, lai paātrinātu to darbības efektivitāti un piekļuvi digitālajam tirgum. Programmu vadīs un īstenos #esiLV šīs sezonas oficiālie partneri “Riga TechGirls”. Papildus Āfrikas eksperti un profesionāļi iepazīstinās programmas dalībnieces ar Āfrikas digitālās vides principiem un novitātēm.
Finanšu pratības programma – 5+ tiešsaistes darbnīcu sērija par personīgā budžeta plānošanu un investēšanu, ko vadīs atzītā Latvijas baņķiere un finansiste Anželika Dobrovoļska. Šīs darbnīcas, tāpat kā Digitālo prasmju programmā, tiks papildinātas ar specializētām darbnīcām par Āfrikas mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) finansēm.
2025. gada janvārī sāksies Sieviešu līderības programma esošajām un topošajām līderēm biznesa, politikas un nevalstisko organizāciju jomā. Darbnīcas vadīs individuālie eksperti, profesionāļi un politiķi no Eiropas, kā arī Āfrikas politikas veidotāji, cilvēktiesību eksperti un sieviešu līderības jomas profesionāļi.
Tiešsaistes programmas, iesaistot ekspertus no Āfrikas dalībvalstīm, tika pilotētas SRW otrajā sezonā, pilnveidotas un ir gatavas īstenošanai SRW trešajā sezonā. Tādējādi tiek veidota līdzvērtīga partnerība starp Āfrikas un Eiropas profesionāļiem un ekspertiem, lai stiprinātu sievietes un sniegtu viņām ekonomisko stabilitāti un brīvību savā dzimtenē.
***
Par projektu
“She Rebuilds the World” ir pirmais Latvijas un Āfrikas attīstības sadarbības projekts. To iniciēja un kopā ar sadarbības partneriem īsteno Latvijas izcelsmes zinātnieku, uzņēmēju un nozaru profesionāļu globālā kustība #esiLV (biedrība “Ekonomiskā izaugsme un investīcijas Latvijai”), bet finansiāli atbalsta Latvijas Republikas Ārlietu ministrija.
Tā ietvaros tiek eksportētas Latvijas zināšanas un pieredze – Latvijas un diasporas eksperti apmāca Āfrikas valstu uzņēmīgās sievietes biznesa prasmēs un sieviešu līderībā un tiesību jautājumos, lai viņas varētu veidot savu uzņēmējdarbību un sociālos projektus savās kopienās, vēlāk arī jau tālāk apmācīt citas sievietes valstu reģionos. Latvijas speciālisti arīdzan konsultē uzņēmēju organizācijas, akadēmisko aprindu un valdības pārstāvjus dažādos attiecīgajai valstij aktuālos jautājumos, piemēram, par digitālo transformāciju.
2. sezonas laikā ar savām programmām un darbnīcām tika sasniegtas vairāk nekā 1000 sievietes Zambijā, Zimbabvē un Namībijā. Vairāk nekā 400 no tām oficiāli absolvēja piedāvātās programmas, un vairāk nekā 130 šobrīd aktīvi piedalās “SRW Sisters” kopienas kodolā interneta platformā. Projekts saņēmis minēto trīs valstu vēstnieku oficiālu atbalstu un pateicību. Izveidotas sadarbības visaugstākajā līmenī – ar minēto valstu valdības institūcijām, universitātēm un nozīmīgām uzņēmēju organizācijām.
Sekot projekta aktualitātēm var:
https://www.facebook.com/sherebuildstheworld
https://www.facebook.com/esiLVkopiena
https://www.linkedin.com/company/kust%C4%ABba-esilv/posts/?feedView=all