Share This Article
Vairāk nekā tūkstoš dalībnieču no Zambijas, Zimbabves un Namībijas šobrīd piedalās projekta “She Rebuilds the World” tiešsaistes apmācībās. Pozitīvās atsauksmes liecina, ka jaunās un topošās uzņēmējas ļoti novērtē šo iespēju gūt jaunas zināšanas un teic, ka tās noder gan biznesa vadīšanā, gan arī personības izaugsmē, un tiek tūlīt arī liktas lietā.
Janvārī projekta “She Rebuilds the World” ietvaros sākās tiešsaistes apmācības vairākos virzienos.
#esiLV šī projekta sadarbības partnera “Riga Business School” uzņēmējdarbības programma tiek īstenota jau otro gadu. Šobrīd tajā ir ap 60 dalībnieču.
Viena no programmām šosezon ir arī “Train the Trainer” (40 vietas). Šī kompetenču programma domāta tām sievietēm, kas pērn jau absolvējušas uzņēmējdarbības prasmju programmu un piedalījušās citās lekcijās un darbnīcās, un tagad vēlas paaugstināt kvalifikāciju. “Train the Trainer” programmas ietvaros viņas tiek apmācītas, kā nodot informāciju tālāk, kā strādāt komandā, motivēt dalībnieces, veidot sadarbības šūniņas utt. Jāpiebilst, ka šajā programmā ir ne tikai sievietes uzņēmējas, bet tika uzaicināti arī sadarbības partneru pārstāvji no akadēmiskajām mācību iestādēm un ministrijām.
“Nākamsezon vēlamies sniegt vēl vairāk iespēju un iesaistīt mūsu darba grupās arī Āfrikas valstu partneru, tāpēc šajā programmā ir cilvēki, kas ar mazajiem uzņēmējiem darbojas uz vietas, reģionos,” stāsta projekta “She Rebuilds the World” virsvadītāja, #esiLV valdes locekle Ieva Jākobsone. “Pirmkārt, mums kā Latvijas un diasporas ekspertiem nav nedz finansiālu, nedz laika resursu vadīt uzņēmējdarbības nometnes visos reģionos, mazajos ciemos. Mēs dodamies rudenī uz galvaspilsētām, kur notiek klātienes darbnīcas. Otrkārt – kultūru atšķirības. Savējam vienmēr ir vienkāršāk, jo zina vietējās nianses, mentalitātes, noteikumus, tradīcijas. Mūsu uzdevums šobrīd jau ir nākamajā pakāpē – ne tikai mācīt, bet mentorēt, koordinēt, veidot sadarbības tīklus, veidot sadarbību augstākajā valsts un akadēmiskajā līmenī.”
Testēšanas variantā šogad ir atvērtas vēl vairākas mūsu ekspertu sagatavotas pilotprogrammas. Pieteikšanās šīm programmām nebija izsludināta publiski, bet nosūtīta tām jaunajām sievietēm, kas pērn un šogad jau apstiprinātajās programmās ierobežotā vietu skaita dēļ palika “aiz strīpas”. Interese, īpaši pērnruden, bija ļoti liela, un programmās ierobežoto vietu skaita dēļ neiekļuva 1900 Āfrikas sievietes, kurām nu ir iespēja mācīties, un lielum lielā daļa to arī izmanto. Lekcijas iespējams vērot gan tiešsaistē, gan ierakstā.
“DigiTech” programma ir sadalīta divās apakšprogrammās – viena no tām veltīta finanšu lasītprasmei, tajā māca par visu, kas attiecas uz personālu, budžeta veidošanu, izdevumu un ienākumu kontroli, investīcijām. Otrajā apakšprogrammā iespējams izzināt digitālos rīkus. “Riga Tech Girls” pasniedzēji te stāsta par digitālajām aplikācijām un rīkiem, kas palīdz uzņēmējdarbībā, liekot uzsvaru uz tiem, kas pieejami par brīvu, jo nebūt ne vienmēr nepieciešams ieguldīt naudu sarežģītos digitālajos maksas rīkos. Nākamsezon plānots abas programmas atdalīt, jo interese, vēlme un vajadzība no dalībnieču puses ir liela.
Trešā lielā programma ir sieviešu iedvesmas un līderības programma, kurā piedalās individuāli eksperti ar konkrētām tēmām. 14 darbnīcu cikls sākas ar pamatbāzi – kā gūt pārliecību par savām spējām, kā sevi prezentēt, kā sākt veidot karjeru. Vēlāk sekos biznesa komunikācija, bet noslēgumā – sesijas par sieviešu līderību profesionālā līmenī. Ļoti būtiska tēma šajā programmā ir par sieviešu tiesībām, kas ir aktuāla visā pasaulē.
“Tas, ko es izjūtu un redzu – gan mums šeit, Eiropā, gan visā pasaulē, gan arī Āfrikas kontinentā sievietes varbūt ikdienā nepiedomā, kādas viņām tiesības ir, un brīžiem tās tiesības tiek pārkāptas. Un mēs nerunājam tikai par seksuālo, fizisko vardarbību, bet arī par emocionālo, ekonomisko un tamlīdzīgi,” saka Ieva Jākobsone. “Āfrikas reģionos šī joprojām ir liela problēma, daudzviet nav pieņemams, ka sieviete vēlas nodarboties ar uzņēmējdarbību vai kādu neparastu profesiju, aktīvu sabiedrisko darbību. Turklāt 70–80% sieviešu strādā ēnu ekonomikas zonā. Mēģinām stāstīt, kādas tomēr ir priekšrocības, reģistrējot savu uzņēmumu: ka ir sociālā aizsardzība, ka ir reputācija, iespējama starptautiska sadarbība un tā tālāk. Un trešā daļa, uz ko savās lekcijās fokusējas nacionālās juristes: laulību slēgšana, bērnu tiesības laulībā, laulības šķiršana, mantojuma tiesības. Vietējās juristes stāsta arī par dažādām praktiskām niansēm, kā rīkoties konkrētos gadījumos.”
Projekta galvenie fokusi šobrīd ir: sieviešu kapacitātes programmas, ekspertu pieredzes apmaiņa, kā arī sadarbības tīkla veidošana.
Sekojiet projekta aktivitātēm “She Rebuilds the World” lapā!
***
Par projektu
Projekta “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanā meitenēm un sievietēm Āfrikas kontinentā” ar zīmola nosaukumu “She Rebuilds the World” iniciatori un vadītāji ir kustība #esiLV, kas to realizē kopā ar sadarbības partneriem un Ārlietu ministrijas finansiālu atbalstu. Viens no virzieniem, ko Latvijas Republikas Ārlietu ministrija pasludinājusi par prioritāru, ir sadarbība ar Āfrikas valstīm. Tas saskan ar Eiropas Komisijas uzsākto ekonomisko partnerattiecību padziļināšanas procesu starp Eiropas Savienību un Āfrikas kontinentu. Šis sadarbības projekts ir viens no spilgtākajiem tieši Latvijas kā gudras, inovatīvas un uzņēmīgas valsts parādīšanai, iespēja eksportēt mūsu pieredzi un zināšanas, vienlaicīgi paverot neapjaušamas iespējas arī mūsu uzņēmējiem un zinātniekiem. Globalizācija turpinās, bet pasaules ekonomiskā un tirdzniecības ass aizvien vairāk virzās uz Dienvidu pusi, un Āfrikas kontinents spēlēs arvien lielāku lomu. Lielu gandarījumu rada tas, ka šajā projektā sadarbībai ar citām valstīm rokrokā darbojas Latvijas un diasporas eksperti. Projekta ietvaros Latvijai ir lieliska iespēja pozicionēt sevi kā modernu zināšanu eksporta valsti, veidot sadarbības tīklus visdažādākajos līmeņos un jomās šajā nemaz ne tik tālajā, bet līdz šim Latvijai mazizzinātajā pasaules daļā.
Projekts saņēmis Ārlietu ministrijas finansējumu 2023. gadā no attīstības sadarbības budžeta.