Share This Article
Elastīgāki noteikumi ārvalstu mācībspēku un vadības profesionāļu piesaiste Latvijas augstskolās sekmēs pasaules pieredzes un zinātnieku pienesumu Latvijai – šādu pārliecību pauda #esiLV pārstāves Elīna Pinto un Vineta Hibšmane 7. septembrī notikušajā Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē par Augstākās izglītības likumu. Šī brīža galvenā problēma – pagaidām tas ticis pieņemts tikai idejiskā līmenī, praktisko kārtību tam noteiks nākamā valdība (ejot uz vēlēšanām 1. oktobrī, padomājiet arī par šo punktu!). Diemžēl arī vēl arvien praksē nav ieviesti tie Diasporas likuma punkti, kas saistīti ar intelektuālās jaudas piesaisti zinātnē un valsts pārvaldē.
“Pozitīvi vērtējam, ka Augstākās izglītības likumā tiks paredzēta iespēja kvalificētiem kandidātiem ieņemt akadēmiskus amatus arī tad, ja nav doktora grāda; šāda iespēja būtu paredzama arī vadības jeb administratīvajiem amatiem, tas atbilst Latvijas augstākās izglītības internacionalizācijas mērķim, un, konkrētāk, diasporas zinātnieku gadījumā arī izriet no Diasporas likuma 15. panta 3. daļas 2. punkta,” par sēdē pausto diasporas zinātnieku, uzņēmēju un nozaru profesionāļu kustības #esiLV viedokli stāsta valdes pārstāve Elīna Pinto. “Lemt par kārtību, kādā veicama kvalifikācijas pielīdzināšana, tiek deleģēts Ministru Kabinets, un mēs aicinām šādu kārtību noteikt un ieviest pēc iespējas ātrāk, turklāt raugoties, lai tā būtu iespējami vienkārša un ērta. Vēl kāda nianse – pēc pasaulē valdošajiem mērogiem, termiņi izsludinātajiem konkursiem vienmēr ir īsi, un tas nereti ir šķērslis ārvalstu kandidātu pieteikumiem.”
#esiLV priekšlikums ietver atsauces uz kvalifikācijas ietvarstruktūru šiem gadījumiem; šīm prasībām nevajadzētu pārsniegt to, kas attiecināms arī uz Latvijā dzīvojošiem kandidātiem. Vienlaicīgi jaunajam regulējumam nevajadzētu sašaurināt tās iespējas ārvalstu mācībspēku piesaistei, kādas līdz šim jau pastāvējušas atsevišķās nozarēs (piem., mākslas). Atbalstošu viedokli šajos jautājumos jau pērn publiski arī #esiLV draugu un sadarbības organizāciju pārstāvji: Latviešu ārstu un zobārstu apvienības (LĀZA) vadītājs Uģis Gruntmanis un Latvijas izcelsmes studentu un pētnieku asociācijas Lielbritānijā (ALSRUK) vadītāja Sandra Martinsone (vada arī #esiLV zinātnes domnīcu): “Iespēja profesūrā uzņemt cilvēkus bez doktora grāda, bet ar augsti novērtētiem profesionālajiem sasniegumiem konkrētajā nozarē un, neapšaubāmi, starptautiski novērtētām akadēmiskajām publikācijām, ļaus Latvijas izglītības sistēmas vadošo mācībspēku un pētnieku pulku paplašināt un dažādot, tādējādi uzlabojot studiju kvalitāti un veidojot daudz dinamiskāku akadēmisko vidi. Turklāt šāda norma ļaus tiem Latvijas diasporas docentiem, asociētajiem profesoriem un profesoriem, kam nav doktora grāda, apsvērt iespējas atgriezties Latvijā, ņemot vērā viņu akadēmiskos un profesionālos sasniegumus, nevis diskvalificējot formālas prasības – doktora grāds – dēļ. Pēc mūsu aplēsēm, tie ir vismaz 20 pieredzējuši un spēcīgi speciālisti ar veiksmīgu pieredzi profesionālajā laukā un ar amatiem prestižās pasaules universitātēs.”
(plašāk par to var lasīt abu rakstā portālā “Delfi”: https://ej.uz/augst_izgl_spec)